Artykuły

 

 

 

Z ŻYCIA SZKOŁY

ROK SZKOLNY 2012/2013

 


 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

28 czerwiec 2013r.


        28 czerwca zakończyliśmy kolejny rok ciężkiej i wytrwałej pracy. Przed nami zasłużone wakacje i odpoczynek. Tradycyjnie o godzinie ósmej spotkaliśmy się w kościele, gdzie podziękowaliśmy Panu Bogu za dany rok szkolny. Uroczysta akademia w pierwszej kolejności rozpoczęła się dla klas młodszych, niektórzy po wakacjach rozpoczną już naukę w czwartej klasie. Starsi uczniowie spotkali się na uroczystości o godzinie 10. Wiersze o wakacjach, piosenki,wprowadziły nas w doskonały, letni nastrój. Pożegnaliśmy klasy szóste, które rozpoczną już naukę w gimnazjum, uczniowie podziękowali nauczycielom za serce i wkład pracy, nastąpiło również przekazanie sztandaru szkoły. Uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Na zasłużoną emeryturę przeszła pani Bożena Wyrozumska i pani Grażyna Łybyk, dziękujemy za wszystkie lata, za pracę i codzienny trud. Był również czas na spotkanie z wychowawcami, po części oficjalnej uczniowie rozeszli się do klas.

autor: p. Agnieszka Czaja
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SZACHOWE MISTRZOSTWA SZKOŁY

25 czerwiec 2013r.


         W dniu 25.06.2013r. w naszej szkole odbyły się Szachowe Mistrzostwa Szkoły Podstawowej. W turnieju wzięło udział 35 młodych szachistów w wieku od 7 do 13 lat. Zawody otworzył Pan Dyrektor Ireneusz Benewiat i Pani Dyrektor Ewa Ramżynska, życzyli dzieciom sukcesów i sportowej rywalizacji i tak też było. Uczniowie rozegrali 7 partii. Turniej przebiegał w trzech grupach: Chłopcy do lat 10, dziewczynki do lat 10 i dzieci do lat 13.

Klasyfikacja chłopców do lat 10
I miejsce Wiktor Dziura ( III klasa) zdobywając wszystkie 7 punktów!!!
II miejsce Paweł Weimer (III klasa),
III miejsce Jan Lochman (II klasa).

Klasyfikacja dziewcząt do lat 10
I miejsce Julia Małek (II klasa).
II miejsce Julita Bujak (III klasa).

III miejsce Sara Giefert (III klasa).

Klasyfikacja dzieci do lat 13.
I miejsce Stefańska Emilia (V klasa).
II miejsce Brajewski Mikołaj (IV klasa).

III miejsce Watras Paweł (IV klasa).

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie www.chessarbiter.com
link http://www.chessarbiter.com/turnieje/2013/ti_3316/

        Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, które uroczyście wręczył Dyrektor Szkoły mgr Ireneusz Benewiat Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję wyników, podwyższenia kategorii szachowych i pięknej sportowej gry. Bardzo dziękuję Pani Agnieszce Czaji za pomoc w organizacji zawodów i sędziowanie, bez jej pomocy turniej na pewno nie przebiegłby tak sprawnie.

autor: p. Marta Michalska Konik
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I - III
"ŻUBR"

20 czerwiec 2013r.

 

        W związku z obchodami Dnia Żubra  w Zespole Szkół Leśnych w Lesku zorganizowano konkurs plastyczny „Żubr” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lesku. Poniżej przedstawiamy listę uczestników oraz wyniki konkursu.
W konkursie udział wzięli:
Karolina Jakubas  Ic
Melisa Skubisz IIa
Miłosz Kruk IIa
Olimpia Węgrzynowska IIa
Julia Baran IIa
Dominika Sroczyńska IIa
Kamil Pająk IIa
Mateusz Kociuba IIb
Martina Olszowska IIb
Robert Dybaś  IIIa
Sara Giefert  IIIa
Miłosz Frydrych IIIa
Maja Kalina IIIa
Regina Kaim IIIa
Wiktoria Klimek IIIa
Kornelia Franke IIIa
Marcelina Wojtanowska IIIa
Inga Robaszkiewicz IIIa
Wiktoria Ciarach IIIa
Natalia Tomkiewicz IIIa
Daria Faluszczak IIIa
Mateusz Winiarczyk IIIa
Paweł Weimer IIIa
Julia  Witlańska  IIIb
Jagoda Sanecka  IIIb
Katarzyna Kot IIIb
Julita Bujak Iii
Roksana Tworzydlak III
Wiktor Dziura, Karol Czurczak, Jakub Jakubas III
Julia Małek III
Wiktoria Przytulska III

Wyniki:
1 m-ce – Roksana Tworzydlak – kl. III c
2 m-ce –Jagoda Sanecka – III b
3  m-ce – Kamil Pająk – IIa
Wyróżnienia:
 Karolina Jakubas- I c, Martina Olszowska –II b, Robert Dybaś – III a


autor: p. Beata Brajewska
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WIZYTA W KSIĘGARNI BOSZ W LESKU
19 czerwiec 2013r.


        Dnia 19.06.2013r. w księgarni Bosz odbyło się spotkanie autorskie z p. Jackiem Danilukiem. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 1 b. Pan J. Daniluk prezentował swoje utwory, m. in. „Na podwórku”, „Sroka w sądzie”,  „O komarze Edgarze”, „Kotek i stonoga” zachęcając tym samym do czytania książeczek jego autorstwa. Niektóre dzieci zakupiły wybrane pozycje a autor zamieścił w nich dedykację i autograf. Na koniec każdy uczeń  otrzymał na pamiątkę zakładkę,  długopis i dyplomik.

autor: p. Barbara Środoń
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

FINAŁ KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA KLAS II
"CZY ZNASZ BAJKI PANA PERRAULTA?"


 12 czerwiec 2013r.

 

        16 maja 2013 roku minęła 310 rocznica śmierci Charlesa Perraulta, francuskiego baśniopisarza epoki baroku. W celu przybliżenia postaci oraz przypomnienia twórczości tego autora- biblioteka szkolna ogłosiła konkurs czytelniczy dla wszystkich uczniów klas drugich.
12 czerwca odbył się finał konkursu, do którego przystąpili  wyłonieni w I etapie laureaci:

Pająk Kamil  IIa
Buszta Michał  IIc
Lupa Martyna  IIc
Chytła Patrycja  IIb
Lochman Jan  IIb
Matejak Paweł  IIb
Podgórska Iza  IIb
Kulon Martyna  IIa
Podlipski Michał  IIb
Kusal Maja  IIb
Śnieżek Patryk  IIc
Skubisz Melisa  IIa

 

        Organizatorki konkursu: p. E. Kardasz i p. E. Podhorodecka przygotowały pięć konkurencji. Uczniowie musieli odczytać rebusy, które ukrywały tytuły bajek, po wysłuchaniu krótkiej charakterystyki postaci, odgadnąć o kim mowa, połączyć tytuły bajek z płynącymi z nich naukami, odgadnąć, z której bajki pochodzą rekwizyty, odpowiedzieć na wylosowane pytania. Po podliczeniu punktów okazało się, że dwoje uczniów: Iza Podgórska i Martynka Kulon mają jednakową ich ilość. Niezbędna była dogrywka. Zadanie polegało na podaniu tytułów baśni, z których pochodziły  przeczytane fragmenty. To zadanie również dziewczynki trafnie rozwiązały. Dopiero konkurencja „kto pierwszy ten lepszy” przeważyła szalę zwycięstwa na stronę Izy Podgórskiej, która zdobyła tytuł: „ZNAWCA BAJEK PERRAULTA”. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył dyrektor szkoły, pan Ireneusz Benewiat, gratulując olbrzymiej wiedzy i zaciętej rywalizacji.

autor: p. Ewa Kardasz
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYCIECZKA DO MYCZKOWIEC

 10 czerwiec 2013r.

        W dniu 10 czerwca 2013 roku klasy Ia i Ic pojechały na wycieczkę klasową. Rano dotarliśmy do małej miejscowości, znajdującej się niedaleko naszego miasta. Myczkowce to wieś nad Zalewem Myczkowieckim, oddalona o 8km od Leska. Pojechaliśmy do ośrodka Caritas, gdzie na początku wraz z siostrą zakonną, która była naszym przewodnikiem zwiedziliśmy ogród biblijny. Następnie udaliśmy się do miejsca, gdzie obejrzeliśmy miniaturki świątyń, cerkwi wykonanych z drewna. Kolejną atrakcją była dla nas jazda na koniach oraz zwiedzania mini-zoo. Tam zobaczyliśmy wiejskie zwierzątka i nie tylko. Na zakończenie naszej wycieczki upiekliśmy kiełbaski na ognisku, pograliśmy w piłkę, pobawiliśmy się na boisku.
         Mimo, że pogoda początkowo nam nie dopisała humory mieliśmy świetne. Zmęczeni, lekko zmoknięci ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

autor: p. Ewelina Kunach
ZOBACZ ZDJĘCIAPASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH.

 7 czerwiec 2013r.


         7 czerwca odbyła się uroczystość, na której pasowano na czytelnika uczniów klas pierwszych. Imprezę, przygotowaną przez panie: E. Kardasz i A. Brajewską, poprowadzili starsi uczniowie z koła teatralnego, którzy wcielili się w bajkowe postacie. Pierwszaki mogli dowiedzieć się jak czytanie wpływa na człowieka, wysłuchali krótkich inscenizacji wierszy:  „Pytalski” J. Brzechwy, „ Bajka” B. Ostrowskiej, „O Pleciudze” H. Januszewskiej, ,,Czytelniczka” W. Fabera.
        Następną częścią programu był egzamin. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości w rozpoznawaniu bajek, pochwalić się wspaniałą znajomością alfabetu, recytować wierszyki o książce. Po pomyślnym zdaniu egzaminu, uczniowie uroczyście złożyli książce przyrzeczenie, że „...krzywdy zrobić Ci nie damy”. Pasowania  piękną, dużą zakładką dokonała pani E. Kardasz. Na pamiątkę tej podniosłej chwili wszystkie dzieci klas pierwszych otrzymały zakładki do książek.

autor: p. Ewa Kardasz
ZOBACZ ZDJĘCIAWYCIECZKA DO MYCZKOWIEC

06 czerwiec 2013r.

 

        Dnia 6 czerwca uczniowie klasy 1b byli na wycieczce w Myczkowcach. Tam zwiedzili domowe zoo, Ogród Biblijny, podziwiali miniaturowe bieszczadzkie cerkiewki. Chętne dzieci miały zapewnioną konną przejażdżkę oraz zabawy sportowe na boiskach i placu zabaw. Na koniec każdy mógł na ognisku upiec sobie kiełbaskę. Wszystkim dopisywał apetyt i dobry humor. Dzieci zmęczone, lecz bardzo zadowolone wróciły do Leska.

autor: p. Barbara Środoń
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS LITERACKI DLA KLAS I - III
"OPOWIADANIE TWÓRCZE"

maj 2013r.

 

        W miesiącu maju odbył się w naszej szkole konkurs dla klas I-III „Opowiadanie twórcze”, który przeprowadziły Panie: Iwona Różycka, Ewelina Kunach i Dorota Ząbkiewicz.
        W pierwszym etapie dzieci pisały opowiadanie na podstawie przygotowanych ilustracji. Nauczyciel klasy wybierał 3 najciekawsze jego zdaniem opowiadania.

Do II etapu zakwalifikowały się następujące osoby:

I a - G. Zabagło, P. Kłosowicz, K. Orzeł
I b – M. Misieczko, M. Kałka, W. Rajchel
I c – K. Jakubas, G. Mucha, K. Kaleniecka

II a – D. Sroczyńska, M. Terlecki, M. Skubisz
II b – M. Kusal, D. Szmuc, J. Lochman
II c – M. Buszta, J. Niedziela,

III a - M.Frydrych, I. Robaszkiewicz, D. Faluszczak
III b – J. Wójcicki, K. Nieborowski, Z. Dybaś
III c - A. Olszowy, G. Gładysz, C. Bryndza

Następnie w/w dzieci pisały opowiadanie na podstawie podanych, kluczowych słów.
W finale wygrały następujące osoby:

KLASY I:
I miejsce: Karolina Jakubas- klasa Ic

II miejsce: Wiktoria Rajchel Ib
III miejsce: Kinga Kaleniecka Ic

KLASY II:
I miejsce: Mateusz Terlecki IIa
II miejsce Melisa Skubisz IIa

KLASY III
I miejsce Ola Olszowy III c
II miejsce Zuzanna Dybaś III b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

autor: p. Ewelina KunachAKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

maj 2013r.

 

        3 maja obchodzimy Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Odśpiewaliśmy hymn narodowy, przy którym dumnie reprezentował się Sztandar Szkoły.
        Uczniowie z klas 4-6 przygotowali piękne i wzruszające przedstawienie, którego na pewno nie zapomnimy długo. Chór szkolny zaśpiewał patriotyczne pieśni, a nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Agnieszka Kaczanowicz i pani Bożena Bobula. Była to niecodzienna lekcja historii w naszej szkole.

 autor: Gabriela Kierepka
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA KLAS IV - VI
"CZY ZNASZ KSIĄŻKI H. OŻOGOWSKIEJ"

  maj 2013r.

 

        W bieżącym roku dla uczniów klas IV–VI zorganizowano konkurs czytelniczy promujący twórczość Hanny Ożogowskiej. Konkursowi towarzyszyła wystawka książek oraz gazetka ścienna, z której uczniowie mogli pozyskać informacje o życiu autorki. Spośród wielu wspaniałych, młodzieżowych książek organizatorzy: pani Ewa Kardasz i pani Agnieszka Brajewska wybrały do konkursu następujące tytuły: „Chłopak na opak”, „Dziewczyna i chłopak, czyli heca na czternaście fajerek”, „Głowa na tranzystorach”, „Za minutę pierwsza miłość”. Książki te należało przeczytać w wyznaczonych terminach. Po czterech etapach konkursu i podsumowaniu punktów z testów ze znajomości książek, wyłonieni zostali zwycięzcy.

Laureaci konkursu:
1 miejsce – Aleksandra Mądry  kl.VIc
2 miejsce – Kinga Piaskowy  kl.VIc

3 miejsce – Karolina Bugiel  kl. Vc
3 miejsce – Emilia Stefańska kl. Vb

autor: p. Ewa Kardasz


 

FINAŁ KONKURSU CZYTELNICZEGO DLA KLAS III
"TUWIMOWSKIE RYMY
"
  17 maj 2013r.


        W dniu 17 maja w świetlicy szkolnej odbył się finał konkursu czytelniczego dla klas III ”Tuwimowskie rymy”. Konkurs został zorganizowany w celu uczczenia pamięci wielkiego, polskiego poety w ramach obchodów roku 2013, ogłoszonego rokiem Juliana Tuwima. Wyłonieni w pierwszym etapie konkursu laureaci walczyli o tytuł „ZNAWCY TUWIMOWSKICH RYMÓW”.

Byli to następujący uczniowie:
1.Ciarach Wiktoria IIIa
2.Piotrowski Antoni IIIb

3.Sanocka Jagoda IIIb
4.Bochnak Tomasz IIIb

5.Kostecka Martyna IIIb
6.Golik Jakub IIIb

7. Gładysz Gabriela IIIc
8. Bujak Julita IIIc

        Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: pan dyrektor I. Benewiat, pani R. Straszak i pani L. Krawczyk. W przerwach między konkurencjami ciekawostki z życia Juliana Tuwima opowiadali starsi koledzy z kl. IVb.
      Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach: rebusy, odgadnij tytuły, zaszyfrowane tytuły, skojarzenia, lokomotywa. Główny trzon konkursu nie przyniósł rozstrzygnięcia, gdyż aż czterech uczniów zdobyło jednakową ilość punktów. Niezbędna okazała się dogrywka „Kto pierwszy –ten lepszy”. Spośród uczniów: Wiktorii Ciarach, Jagody Saneckiej, Martyny Kosteckiej i Jakuba Golika najszybszą okazała się Martyna Kostecka i to ona zdobyła tytuł „ZNAWCY TUWIMOWSKICH RYMÓW”.
        Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i „słodkie punkty” na pocieszenie.

autor: p. Ewa Kardasz
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

FINAŁ
"YOU CAN DANCE"

  16 maj 2013r.

 

Dnia 16.05.2013 roku odbył się finał szkolnego „YOU CAN DANCE”.
Jury w składzie:
p. Alina Lis
p. Agnieszka Lis
p. Lucyna Krawczyk
oceniało popisy naszych tancerzy.

W kategorii klas  I – III jury przyznało trzy równorzędne pierwsze miejsca:
Wiktoria Molenda i Maja Kałka – klasa Ib
Mateusz Terlecki – klasa IIa
Jagoda Sanecka – klasa IIIb.

W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zdobył duet:
Aleksandra Wiśniowska i Marcelina Jankowska

Wyróżnienia otrzymali:
Julia Witlańska
Karolina Bugiel

autor: p. Renata Pawlik
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYCIECZKA DO SADU

25 kwiecień 2013r.


        Dnia 25 kwietnia klasy Ib i Ic były na wycieczce w pobliskim sadzie. Dzieci obserwowały kwitnienie drzew, miedzy innymi jabłoni, gruszy, śliwy. Po powrocie uczniowie wraz ze swoimi paniami uczestniczyli w pogadance na temat powstawania owoców oraz ich wpływu na nasze zdrowie.

autor: p. Ewelina Kunach


 

DZIEŃ ZIEMI

23 kwiecień 2013r.


        Dnia 23 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Ziemi.  Poprzedził go szkolny konkurs ekologiczny pt.„Cuda z odpadów”. Akademię z okazji tego święta przygotowali uczniowie klasy I, pod kierunkiem Pani Eweliny Kunach, oraz uczniowie z klasy VI pod opieką Pani Iwony Różyckiej. Na początku zaprezentowana została prezentacja multimedialna, w której znajdowały się informacje na temat Dnia Ziemi, jego powstania i tradycji. Młodsze dzieci przedstawiły program artystyczny pt. „Zielony kapturek”, śpiewały piosenki związane z ochroną naszej planety. Następnie uczniowie przypięli zielone liście do tablic, na których zapisane były życzenia dla Ziemi.
        Na zakończenie odbył się ekologiczny pokaz mody. Przepiękne stroje przygotowane z surowców wtórnych wszystkim bardzo się podobały. Ważnym przesłaniem tego wydarzenia było kształtowanie właściwych, aktywnych postaw wobec ochrony środowiska, a także uzmysłowienie uczniom, że jesteśmy częścią otaczającej nas przyrody i chroniąc ją, gwarantujemy sobie lepsze życie.

autor: p. Ewelina Kunach
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

19 kwiecień 2013r.

 

        19 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Poezja Wincentego Pola pozwoliła nam przeżyć niezwykłą górską przygodę. Chór szkolny pod przewodnictwem pana Remigiusza Cecuły zaśpiewał wesołe piosenki o Bieszczadach.
        Tradycyjnie zatańczyły Bieszczadzkie Żabki, które zaprezentowały dwa tańce. Nad całością uroczystości czuwała pani Barbara Jankowska i pani Agnieszka Czaja. Akademia przebiegła w serdecznej atmosferze i przybliżyła nam sylwetkę twórczą Wincentego Pola.

 autor: p. Agnieszka Czaja


 

PÓŁFINAŁ
"YOU CAN DANCE"

  25 kwietnia 2013r.

25 kwietnia 2013 r. w  świetlicy szkolnej odbył się półfinał „YOU CAN DANCE”.

Jury w składzie:

Alina Lis
Agnieszka Lis
Renata Straszak
wybrało do finału następujące osoby:

1. Sanecka Jagoda
2. Dec Aleksandra
3. Ciarach Wiktoria
4. Terlecki Mateusz
5. Molenda Wiktoria i Kałka Maja
6. Jankowska Marcelina i Wiśniowska Aleksandra
7. Kalina Maja
8. Witlańska Julia
9. Bugiel Karolina.

Finał odbędzie się w maju!

autor: p. Renata Pawlik
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SZKOLNY KONKURS
"DBAJMY O SWOJĄ PLANETĘ"

  kwiecień 2013r.

 

        Dnia 23.04.2013r. został podsumowany szkolny konkurs ekologiczno – przyrodniczy „DBAMY O SWOJĄ PLANETĘ”, w którym o tytuł „Przyjaciela przyrody” ubiegali się wszyscy uczniowie klas trzecich. Konkurs składał się z dwóch etapów: I – klasowego i II –  międzyklasowego.

Do II etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1.Ciarach Wiktoria – kl. 3a

2.Dziura Wiktor - kl. 3c

3.Gerlach Aleksandra - kl. 3c

4.Kot Katarzyna - kl. 3b

5.Kostecka Martyna - kl. 3b

6.Nowak Nikodem - kl. 3c

7.Przybyła Justyna - kl. 3b

8.Sanecka Jagoda - kl. 3b

9.Tobiasz Lena - kl. 3b

10.Weiner Paweł - kl. 3a

11.Wójcicki Jakub - kl. 3b

Laureatami konkursu zostali:

1.Wójcicki Jakub - kl. 3b - I miejsce

2.Sanecka Jagoda - kl. 3b - II miejsce

3.Przybyła Justyna - kl. 3b - III miejsce

Wyróżnienia otrzymali:

1.Weiner Paweł - kl. 3a

2.Gerlach Aleksandra - kl. 3c

3.Kot Katarzyna - kl. 3b

        Organizatorki konkursu – panie : Ewa Podhorodecka, Iwona Różycka i Barbara Środoń wraz z gratulacjami wręczyły zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki.


autor: p. Barbara Środoń 


 

SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

  kwiecień 2013r.

 

W kwietniu 2013 r. odbył się szkolny konkurs ekologiczny „CUDA Z ODPADÓW”.

Oto wyniki tego konkursu:

I miejsce

Gabriel  Pasławski klasa Ic

Jan Lochman klasa IIb

Michał Rak klasa IIb

II miejsce

Maja Kałka klasa Ib

Martina Olszowska klasa IIb

Wiktoria Rajchel klasa Ib

III miejsce

Damian Żabówka IIIc

Jakub Wójcicki IIIb

Martyna Kostecka IIIb

Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:

Mateusz Kociuba klasa IIb,

Melisa Skubisz klasa IIa,

Szymon Kmiecik klasa Ic,

Oliwier Morka klasa Ib

autor: p. Ewelina Kunach
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

  4 kwietnia 2013r.


        4 kwietnia 2013 roku odbył się sprawdzian szóstoklasisty. Wszyscy uczniowie szóstych klas odświętnie ubrani pojawili się w szkole przed godziną dziewiątą. Każdy z nas miał wyznaczoną salę, w której pisał test. Nad przebiegiem egzaminu czuwali nauczyciele. Sprawdzian trwał  godzinę. Uczniowie, którzy wcześniej skończyli, wychodzili z sali i spotykali się na korytarzu. Wszyscy mówili, że sprawdzian był bardzo łatwy, dlatego czekamy na wyniki. Mamy nadzieję, że  zdobyliśmy bardzo dużo punktów i z podniesioną głową spotkamy się w gimnazjum!

autor: Gabriela Kierepka


 

"ŚWIĘTO WIOSNY"

  21 marca 2013r.

 

        Dnia 21 marca uczniowie klas I – III witali wiosnę. Dzieci z klasy 1b przedstawiły teatrzyk pt. „O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie” oraz scenkę pt. „Dziwny domek”. Za piękny występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszyscy śpiewali piosenki o wiośnie aby zachęcić ją do przybycia w pełnej krasie.
        Panie Grażyna Rychlicka i Alicja Łach rozdały dyplomy i nagrody laureatom konkursu recytatorskiego i plastycznego. Następnie dzieci poszły do kina na film pt. „Alvin i wiewiórki 3”. Po filmie w salach pod opieką swoich pań rozwiązywały krzyżówki i rebusy wiosenne. W „Święto wiosny” wszyscy dobrze się bawili.  

autor: p. Barbara Środoń
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

REKOLEKCJE SZKOLNE

  11 -12 marca 2013r.

 

        11 i 12 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje, które zaczęły się od Mszy Świętej o godzinie 8.00. Był to czas na modlitwę i refleksję.
        Druga część rekolekcji odbyła się w szkole, spotkaliśmy się z księdzem rekolekcjonistą, oglądaliśmy filmy i pracowaliśmy w zespołach klasowych. Klasy młodsze wykonywały prace na konkurs. Było bardzo wesoło. To był miło i pożytecznie spędzony czas, chwila zadumy nad własnym postępowaniem jest niewątpliwie bardzo potrzebna.


autor: Gabriela Kierepka
ZOBACZ ZDJĘCIA


 


REJONOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW

  marzec 2013r.

 

        W czwartek tj. 07.03.2013 r. w hali Publicznego Gimnazjum w Lesku odbyły się Rejonowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini-koszykówce chłopców. W zawodach uczestniczyły najlepsze drużyny z czterech powiatów:
SP Grabownica, SP nr 3 Sanok, SP nr 1 Ustrzyki Dolne i SP Lesko. Bezkonkurencyjna okazała się leska podstawówka pewnie wygrywając wszystkie mecze. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Grabownicy. Obydwie drużyny uzyskały awans do półfinału województwa.
     Skład drużyny: Grzegorz Pecka, Maciej Usyk, Tomasz Krajewski, Jakub Raus, Filip Fijałka, Jakub Dybaś, Grzegorz Gembuś, Damian Inglot, Patryk Warchoła, Łukasz Wozderewicz.

                                                                                                                                                                                          autor:  p. Grzegorz Nycz 

SZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY

  marzec 2013r.

 

Wyniki konkursu „Figury przestrzenne w życiu codziennym”

I miejsce
Amadeusz Słowiński klasa VIc

II miejsce
Emilia Stefańska klasa Vb
Oliwia Misiewicz klasa Vc

III miejsce
Jakub Gładysz klasa VB
Julia Zając klasa Via

Wyróżnienia
Filip Sroczyński klasa Vc
Wiktoria Golik klasa VIa

  autor: p. Danuta Pakosz
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

  marzec 2013r.

 

         Na początku marca 2013 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski klas I - III "Wiersze Doroty Gellner". Uczniowie bardzo ładnie przygotowali wybrane utwory, odpowiednie stroje i rekwizyty. Przy ocenianiu wykonawców komisja brała pod uwagę: staranną dykcję, poprawną wymowę, mimikę twarzy oraz dynamikę ruchu.

Przyznano następujące miejsca:

Klasy pierwsze:
I miejsce - Niedziela Jagoda kl. I c - "Przyjęcie"
II miejsce - Kosturska Wiktoria kl. I b - "Wiosna"
III miejsce - Rajchel Wiktoria kl. I b - "Bilet"

Klasy drugie:
I miejsce - Niedziela Jakub kl. II c - "Kto takiego kota zna", "Kot i mysz", "Kocur"
II miejsce - Kociuba Mateusz kl. II b - "Czarodziejski most"
III miejsce - Sanecka Julia kl. II b - "W ogródku"
III miejsce - Lewandowski Bartosz - kl. II a - "Kuzynka"

Klasy trzecie:
I miejsce - Witlańska Julia kl. III b - "W altanie"
II miejsce - Sanecka Jagoda kl. III b - "Brat"
III miejsce - Faluszczak Daria kl. III a - "Grzybobranie"

Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:
Rajchel Paulina, Kłosowicz Patrycja, Zabagło Gabriela, Molenda Wiktoria, Ziemiański Paweł, Kmiecik Szymon, Skubisz Melisa, Małek Julia, Kuczma Zuzanna, Buszta Michał, Ciarach Wiktoria, Tomkiewicz Natalia, Wójcicki Jakub,Dec Aleksandra, Gerlach Aleksandra, Gładysz Gabriela.

  autor: p. Grażyna Rychlicka
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

DYSKOTEKA SZKOLNA

 2 lutego 2013r.

       

        Uczniowie naszej szkoły bawili się na szkolnej dyskotece, która odbyła się w dniu 02.02.2013r. od  16.00 do  20.00. Dla głodnych i spragnionych otwarty był szkolny sklepik. Didżej zapowiadał najlepsze hity, szybkie lub wolne kawałki. Wszyscy świetnie się bawili.

 autor: Ola Mądry 


         

WYJAZD NA NARTY

 1 lutego 2013r.


W dniu 01.02.2013r uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe na narty do ośrodka narciarskiego "Lesko-ski". Szesnastu uczniów przez cztery godziny mogło nieodpłatnie szusować na nartach.
        W przerwie można było zjeść i napić się ciepłej herbaty w restauracji pod wyciągiem. Młodzi miłośnicy białego szaleństwa mogli bezpiecznie korzystać z wyciągu pod okiem opiekunów Pani Bożeny Bobuli i Pana Grzegorza Nycza.

                                                                                                            autor:  p. Grzegorz Nycz
ZOBACZ ZDJĘCIA


 
150 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO


Powstanie Styczniowe 1863 – 1864
to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku.

Przyczyną Powstania Styczniowego był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Sam wybuch został poprzedzony wieloma manifestacjami patriotycznymi na terenie Warszawy, które były krwawo tłumione przez Imperium Rosyjskie i jego wojsko. W tym czasie uformowały się dwa przeciwstawne obozy: czerwonych – dążących do wybuchu powstania oraz białych – przeciwników jakichkolwiek zrywów zbrojnych.

Powstanie Styczniowe zostało przyspieszone przez pobór do wojska rosyjskiego ludności polskiej – tzw. branka. Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił manifest powstańczy, w którym wzywał do walki z zaborcami, jednocześnie gwarantując pewne dobra, m. in. zniesienie różnic stanowych.

Powstanie Styczniowe objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. Istotną rolę w powstanie, jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał Romuald Traugutt, który zyskał wielką sławę jako dyktator powstania. Dowodził on jednym z oddziałów, a wszystkie swoje działania poświęcił ratowaniu tego zrywu, do końca walczył o niepodległość.

Niestety, Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 nie mogło liczyć na powodzenie ani osiągnięcie jakiś większych sukcesów. W noc wybuchu Imperium Rosyjskie dysponowało aż 100 tysięczną armią wobec zaledwie 6 tyś. powstańców. Co prawda wojsko polskie było wspomagane przez Polaków ze wszystkich zaborów, emigrację, a także przedstawicieli innych narodów, jednak wobec sił wroga byli praktycznie bezsilni. Ostatecznie Rosja zyskała dwukrotną przewagę liczebną nad powstańcami.

Powstanie Styczniowe, które zakończyło się wiosną 1864 roku okazało się wielką klęską dla narodu polskiego. Odzyskanie niepodległości stało się czymś niemożliwym i nawet nie myślano wtedy o kolejnych zrywach. Szacuje się, że ok. 20 tyś. żołnierzy ze strony polskiej poległo.

Dowódcy Powstania Styczniowego:
Ludwik Mierosławski
Marian Langiewicz
Romuald Traugutt

Źródło: www.dobroni.pl/wojna,powstanie-styczniowe

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 styczeń 2013r.

 

         Dnia 22 stycznia 2013r. uczniowie klasy III b gościli swoje Babcie i Dziadków z okazji Ich święta. Pod kierunkiem wychowawczyni Danuty Dziedzic przygotowali krótką inscenizację, wierszei piosenki. Uczniowie przedstawili również scenki kabaretowe, dowcipy i żarty dla Dziadków i Babć. Mamusie przygotowały pyszne ciasta, kawę i herbatkę. Parę dni wcześniej dzieci przygotowały upominki – piękne bukieciki kwiatówz bibuły dla Babć i lampki nocne z tekturki dla Dziadków. Goście byli bardzo wzruszeni i zadowoleni, a dzieci zebrały gromkie brawa

autor:  p. Danuta Dziedzic
ZOBACZ ZDJĘCIA

        Dnia 23. 01. 2013r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z babciami i dziadkami z okazji ich święta.Uczniowie klas pierwszych przygotowali krótką część artystyczną – recytowali wiersze, śpiewali  piosenki, składali serdeczne życzenia. Na koniec dzieci zaśpiewały tradycyjne ”Sto lat” i mocno uściskały kochane babcie i kochanych dziadków.

autor: p. Barbara Środoń


 

FINAŁ GMINNEGO KONKURSU
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ I SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

 20 stycznia 2013r.

 

        Finał konkursu odbył się 20 stycznia 2013 r. w Bieszczadzkim Domu Kultury.
        Uczniowie klasy III A Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Lesku zaprezentowali przepiękne jasełka przygotowane pod kierunkiem p. Moniki Gierla. Następnie krótki program słowno-muzyczny przedstawili uczniowie klasy IV szkoły podstawowej w Hoczwi.

Po części artystycznej przyszedł czas na rozdanie nagród.

W kategorii – SZOPKI

I miejsce:
Mateusz Kociuba - SP Lesko
oraz podopieczni OPP Lesko (praca zbiorowa):
Paweł Gedij, Robert Mołczan, Magda Kasprzak, Karol Skroczek, Marcin Misiura

II miejsce:
Kaja Bańczak - SP Lesko
Wiktoria Hołub - SP Manasterzec

III miejsce:
Julia Grzybowska i Kamila Mularz, Eryk i Aurelia Ginda - SP Manasterzec

Wyróżnienia otrzymali:
Kacper Wasylewicz - SP Średnia Wieś
Wiktoria Gruszka - OPP Lesko
Filip Gnap, Iza Kucharek, Kacper Benewiat - SP Hoczew

W kategorii - KARTKI

I miejsce:
Wiktoria Hołub - SP Manasterzec
Kinga Piaskowy - OPP Lesko

II miejsce:
Julia Latusek - SP Bezmiechowa
Gabriel Pasławski - SP Lesko

III miejsce:
Martyna Roś - SP Hoczew

Wyróżnienie otrzymała:
Ewelina Ziobro

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYNIKI SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ I SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

4 stycznia 2013r.

 

Wyniki konkursu bożonarodzeniowego klasy IV–VI

Szopki

I miejsce – Emilia Stefańska Vb

I miejsce - Kaja Bańczak Va

II miejsce – Ida Kaliniewicz IVb i Klaudia Biernasiewicz IVb

III miejsce – Jan Kotyła Va i Miłosz Hańczyk Va

 

Kartki świąteczne

I miejsce – Maria Franczyk Vb

II miejsce – Patryk Mozgowoj IVb

III miejsce – Przemysław Maresz IVb

 

Wyniki konkursu bożonarodzeniowego klasy I–III

Szopki

I miejsce – Mateusz Kociuba IIb

II miejsce – Paulina Turopolska Ic

II miejsce – Szymon Kmiecik Ic

III miejsce – Michał Rak IIb

 

Kartki świąteczne

I miejsce – Szymon Kmiecik Ic

II miejsce – Miłosz Nykiel Ic

II miejsce – Gabriel Pasłowski Ic

III miejsce –Maja Kałka Ib

III miejsce – Paweł Weimer IIIa

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

JASEŁKA 2012

21 grudnia 2012r.

 

         21 grudnia 2012 roku, w naszej szkole, odbyły się Jasełka, które przygotowała: pani Monika Gierla oraz ks. Paweł Bar. Dzieci wcieliły się w rolę Świętej Rodziny, byli pastuszkowie oraz Trzej Królowie. Kolędy rozgrzewały nasze serca i pomagały stworzyć niepowtarzalny nastrój świąteczny. Były życzenia i ciepłe słowa, chór pod przewodnictwem pana Remigiusza Cecuły wykonywał znane polskie kolędy.
        Wspólny śpiew połączył wszystkich, to był niezwykły i cudowny dzień. Po zakończeniu uczniowie wrócili do klas aby spotkać się z wychowawcami, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. Było cudownie!

autor:  Gabriela Kierepka
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ZAKOŃCZENIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

20 grudnia 2012r.


Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

PIECZENIE ŚWIĄTECZNYCH PIERNICZKÓW w SOSW

18 grudnia 2012r.

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

STROIKI DO SZPITALA W LESKU

14 grudnia 2012r.


Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS O BŁ. JANIE PAWLE II DLA KLAS II i III

12 grudnia 2012r.

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ŚW. MIKOŁAJ W SOW

6 grudnia 2012r.


Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

6 grudnia 2012r.

 

        Wielka radość zagościła na twarzach uczniów naszej szkoły w dniu 6 grudnia. Długo oczekiwany przez dzieci gość zjawił się w szkole z workiem pełnym prezentów. Strudzony, ale uśmiechnięty Mikołaj obdarował wszystkie grzeczne dzieci prezentami. Wierszyk, piękna piosenka, to niezwykła nagroda od dzieci dla Mikołaja. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości, to były niezapomniane chwile, które na długo zapisały się w naszych sercach!


Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

autor:  Jakub Raus
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

LEKCJA ŻYWEJ HISTORII

4 grudnia 2012r.


         4 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii, która miała za zadanie przybliżyć nam odległe czasy średniowiecza. Dwaj sympatyczni panowie, przebrani za rycerzy, przybliżyli uczniom dawne zwyczaje szlachty, ich stroje, zachowanie i sposób myślenia. Uczniowie mieli  okazję powalczyć na miecze, ubrać stroje szlachty oraz pooglądać narzędzia tortur. To było bardzo interesujące i ciekawe spotkanie. Wszyscy dobrze się bawili i zadowoleni powrócili na lekcje z większym bagażem wiedzy i humoru.

autor:  Jakub Raus
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

"CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"
Z WIZYTĄ W SOW

3 grudnia 2012r.


        3 grudnia 2012 r. uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki oraz Koła Caritas wystąpili w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lesku w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ZABAWA ANDRZEJKOWA DLA KLAS I-III

29 listopada 2012r.

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY STRÓJ JESIENNY
"DROGA JESIENI... ZOSTAŃ Z NAMI NA DŁUGO!"

29 listopada 2012r.

          Dnia 29 listopada odbył się finał konkursu na najpiękniejszy strój jesienny.
        W konkursie wzięło udział 34 dzieci z klas I-III. Uczniowie pokazali wszystkim piękne i wielobarwne kreacje jesienne, które wykonali z pomocą swoich rodziców. Przy dźwiękach muzyki kolejne osoby dumnie prezentowały się na scenie. Widownia wielkimi brawami dziękowała dzieciom za pokaz „jesiennych kolekcji”.
        Konkurs powiódł się, wszyscy zostali zwycięzcami, otrzymali od organizatora p. Kunach dyplomy za udział w konkursie i symboliczne nagrody.
        Jury w 10-osobowym składzie (rodzice uczniów oraz nauczycielki nauczania zintegrowanego) oceniało przede wszystkim: pomysłowość stroju i włożony wkład pracy w jego wykonanie. Oto jak wyglądały punkty po zsumowaniu:

Natalia Bończak- klasa III b (108 pkt)
Dominik Koba- klasa Ic (107 pkt)
Claudia Bryndza- klasa IIIc (102 pkt)

Wiktoria Kosturska- klasa Ib (90 pkt)
Martina Olszowska- klasa IIb (89 pkt)
Michał Rak- klasa IIb (86 pkt)
Wiktoria Klimek- klasa IIIa (72 pkt)

Gabriela Biłas- klasa Ia (81 pkt)
Leszek Grzebyk- klasa Ib (77 pkt)
Natalia Tomkiewicz- klasa IIIa (72 pkt)

      Dziękuję bardzo wszystkim dzieciom za udział w konkursie!!! Pomysły strojów jesiennych przerosły moje najśmielsze oczekiwania…
        Obiecuję następne edycje tegoż konkursu w kolejnych latach!  

autor:  p. Ewelina Kunach
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I-III
"MOJE ULUBIONE OWOCE I WARZYWA"

29 listopada 2012r.


WYNIKI

KLASY PIERWSZE:

I MIEJSCE: Wiktoria Kosturska (Ib), Gabriela Zabagło (Ia)

II MIEJSCE: Maja Kałka (Ib), Martyna Fedoryszak (Ib), Aleksandra Olszyk (Ib)

III MIEJSCE: Karolina Hawryłko (Ib), Miłosz Stach (Ib)

WYRÓŻNIENIA: Patrycja Gajewska (Ia), Wiktoria Molenda (Ib)


KLASY DRUGIE:

I MIEJSCE: Mateusz Kociuba (IIb), Martina Olszowska (IIb), Patrycja Chytła (IIb)

II MIEJSCE: Jan Lochman (IIb), Olimpia Węgrzynowska (IIa), Dominika Sroczyńska (IIa)

III MIEJSCE: Martyna Kulon (IIa), Weronika Szczepanik (IIc), Michał Rak (IIb)

WYRÓŻNIENIA: Maja Kusal (IIb), Dominika Szmuc (IIb), Maksymilian Orynicz (IIb)


KLASY TRZECIE:

I MIEJSCE: Daria Faluszczak (IIIa)

II MIEJSCE: Zuzanna Dybaś (IIIb)

III MIEJSCE: Jagoda Sanecka (IIIb)

WYRÓŻNIENIA: Katarzyna Kot (IIIb), Tomasz Bochniak (IIIb)

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

AKADEMIA Z OKAZJI
ROCZNICY ODZYSKANIA
PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 11 listopada 2012r.


          12 listopada w naszej szkole odbyła się  uroczysta akademia z okazji  Święta  Niepodległości.
        Piąte klasy przygotowały piękne przedstawienie, pan Remigiusz Cecuła zadbał o oprawę muzyczną. Chór szkolny śpiewał znane pieśni patriotyczne. To była niezapomniana lekcja historii. Poszczególne scenki odgrywane przez uczniów uświadomiły nam, jak trzeba było wierzyć i walczyć o swój ukochany kraj.
        Dziękujemy pani Agnieszce Kaczanowicz, pani Agnieszce Czai i pani Bożenie Bobuli za przygotowanie uroczystości. Charakter akademii najpełniej można wyrazić słowami wiersza:

 

Miała Polska biedę z sąsiadami trzema,
Krzyczą zabrali nam ziemię , nie ma Polski, nie ma!
A nasz biedny naród, jeno ściskał pięści, jeno czekał
Takiej chwili, aż mu się poszczęści.

 

Aż tu huk armatni wstrząsa całym krajem.
Co to wojna? Źli sąsiedzi pobili się nawzajem?
Zrywa się nasz dziadek za Polskę wojować,
Będzie Polska komendancie, jeno nas poprowadź.


A my  wojowali w głodzie, poniewierce.
Bośmy Polsce dali całe nasze serce,
Żołnierskie mogiły drogę nam znaczyły,
Bośmy Polsce dali wszystkie nasze siły.

 autor:  Gabrysia Kierepka
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

LISTOPAD - MIESIĄC ZMARŁYCH

listopada 2012r.

Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

LEKCJA UMUZYKALNIAJĄCA

22 października 2012r.

 

        W dniu 22 października 2012r. (poniedziałek) na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z duetem smyczkowym. Panowie grali między innymi na kontrabasie i skrzypcach dobrze znane nam melodie. Słuchaliśmy utworów różnych kompozytorów (np. Bacha, Chopina) oraz muzyki z różnych krajów. Były też muzyczne zagadki. Ten, kto prawidłowo odgadł utwór, dostawał w nagrodę naklejkę lub kalendarz. Jeden z uczniów miał nawet zastępować dyrygenta. Myślę, że wszyscy dobrze się bawili, a przy okazji czegoś się nauczyli.

 autor:  Ola Mądry
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SZKOLENIA Z PIERWSZEJ POMOCY

17 października 2012r.


          17 października w naszej szkole odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy. Pan prowadzący zajęcia opowiadał nam o szkodliwych napojach i skutkach ubocznych, które one  powodują. Powtórzyliśmy sobie zasady reanimacji, dowiedzieliśmy się, jak zapobiegać uduszeniu, zrozumieliśmy, że liczy się każda sekunda, kiedy chcemy uratować komuś życie.
        Po dwóch godzinach nauczyliśmy się, jak  pomagać innym i poznaliśmy zasady zdrowego odżywiania. Była to bardzo pouczająca lekcja.
 

 autor:  Kuba Raus


 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

15 października 2012r.


         Dnia 15.10.2012r. na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, a później wszyscy zgromadzeni wysłuchali przemówienia Pana Dyrektora.
        W trakcie akademii uczniowie recytowali wierszyki i śpiewali piosenki. Było to skromne podziękowanie dla naszych nauczycieli za ich trud i poświęcenie w codziennej pracy.
Wesołym akcentem uroczystości było odczytanie humorów z zeszytów szkolnych. Ten uroczysty dzień zostanie w naszej pamięci, dziękujemy pani Agnieszce Brajewskiej i pani Katarzynie Trześniowskiej za przygotowanie akademii. Swoim śpiewem serca nauczycieli rozgrzali uczniowie z chóru szkolnego pod przewodnictwem pana Remigiusza Cecuły.

autor:  Kinga Piaskowy
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

PASOWANIE NA UCZNIA

12 października 2012r.

 

         Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w kalendarzu Szkoły Podstawowej im. Wincentego Pola w Lesku. Tradycyjnie, jak co roku, najważniejsi tego dnia są pierwszoklasiści. Ten szczególny dzień przeżywają dzieci i nauczyciele – wychowawcy, ale najbardziej chyba rodzice, którzy bezgranicznie obdarzają swoje dzieci wielkim uczuciem miłości.
        Dzieci prezentowały swoje umiejętności w programie, przygotowanym przez wychowawców klas, panie: Alicję Łach, Barbarę Środoń oraz Ewelinę Kunach. Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, odgadywali zagadki. Najważniejszą częścią było oczywiście złożenie uroczystego ślubowania oraz moment pasowania na ucznia, który dokonuje się w symboliczny sposób poprzez dotknięcie ołówkiem. Dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły, na dowód czego otrzymały pamiątkowy dyplom. W przemówieniu pan dyrektor dodał otuchy uczniom i życzył wszystkiego najlepszego w trudnej, ale jakże ciekawej drodze ku zdobywaniu wiedzy.
        Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek. Każda klasa udała się do świetlicy, gdzie w pięknie udekorowanej sali dzieci skosztowały "małe co nieco", przygotowane wcześniej przez rodziców.

        autor:  p. Ewelina Kunach
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

RAJD DO JABŁONEK

3-6 października 2012r.


        Od 3 do 6 października nasza szkoła brała udział w rajdzie do Jabłonek. Pierwszego dnia pogoda nam nie sprzyjała, lecz nie marnowaliśmy czasu. Mieliśmy ciekawe spotkanie z miejscowym fotografem. Drugiego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę z Jabłonek do Bystrego na Gołoborze. Po powrocie wszyscy  udali się do pokojów. Spędzaliśmy wtedy czas na przygotowanie się do konkursów: ekologicznego, krajoznawczego, przyrodniczego, również do konkursu na najciekawszą  prezentację multimedialną i obozową piosenkę. Trzeciego dnia pojechaliśmy do Leska, do schroniska o nazwie „Bieszczadnik”. Udaliśmy się na wycieczkę po zabytkach leskich, następnie do BDK na występy i prezentacje multimedialne i słuchaliśmy piosenek o Bieszczadach. Czwartego dnia rajdu zostały ogłoszone wyniki, nasza szkoła  zajęła dobre miejsca na podium.
        Myślę, że wszyscy obozowicze zapamiętają ten rajd jako udany.

  autor:  Kuba Raus


 

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

4-6 października 2012r.


        4 października 2012r odwiedziliśmy Zakopane, była to wycieczka klasowa, w której uczestniczyli uczniowie klasy 6a. Spędziliśmy tam niezapomniane dwa dni. Opiekę nad nami sprawowały panie: p. Iwona Różycka, p. Renata Straszak i p. Małgorzata Tworzydlak.
        Zgodnie z planem zbiórka była o 6:00 rano za budynkiem szkoły. Droga do Zakopanego upłynęła bardzo szybko. Udało nam się również wstąpić na tor saneczkowy, ale była zabawa!!! Odwiedziliśmy Tatrzański Park Narodowy, gdzie zachwycaliśmy się pięknem krajobrazu. Kolejka linowa pomogła nam dostać się na Gubałówkę, gdzie można było kupić pamiątki. Zakopane to urocze miasteczko, a w pamięci pozostają nam piękne widoki, Giewont dostojnie prezentuje się na tle miasta.
       Wycieczka była bardzo fajna i interesująca. Wszystkim się podobała, na pewno zapiszemy ją w naszej pamięci, to były niezapomniane chwile.

         autor:  Kinga Piaskowy
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WIZYTA KLAS III B i III C W PIEKARNI

27 września 2012r.

 

        Dnia 27 września 2012r. klasy III b i III c wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do leskiej piekarni i cukierni Państwa Szelców. Poznały ciężką pracę piekarzy, cukierników i innych ludzi pracujących w piekarni. Obejrzały pomieszczenia, magazyny, hale. Dzieci miały okazję samodzielnie zagnieść i wyrobić ciasto na chlebki, które następnie piekarze im upiekli. Wrażeń było pod dostatkiem, a największa radością były świeże bułeczki i słodkie ciasteczka ofiarowane przez piekarzy i cukierników. Wszyscy orzekli, ze praca w piekarni jest bardzo, bardzo trudna, ale zarazem przyjemna. Te wycieczkę zapamiętamy na bardzo długo!!!

autor:  p. Danuta Dziedzic
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

21 września 2012r.

 

        Sprzątanie świata odbyło się 21.09.2012 roku (w piątek). Uczniowie wybrali się ze swoimi wychowawcami w różne miejsca w mieście. Każdy uczeń został wyposażony w rękawiczki, które mógł odebrać od pana woźnego. Każda klasa dostała po dwa worki na śmieci. Pogoda dopisała, więc można było wypełnić polecone zadania.
        W doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły, aby uczestniczyć w lekcjach. Akcja „Sprzątanie świata” trwała około 45 minut.

 autor:  Aleksandra Mądry


 

OGNISKO KLASOWE KLASY III A

19 września 2012r.


        19 września 2012r. uczniowie klasy III A wraz ze swoją wychowawczynią, p. Ireną Janczy, oraz z chętnymi mamami wybrali się na Źródełka, gdzie odbyło się ich, pierwsze w nowym roku szkolnym, ognisko klasowe. Pogoda w tym dniu była wyśmienita. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od pieczenia kiełbasek. Następnie uczniowie brali udział w wesołych grach i zabawach na świeżym powietrzu. Wszyscy bawiliśmy się świetnie.

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

19 września 2012r.


        19 września 2012r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy kandydat miał szansę zaprezentować swój program wyborczy. Głosowanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Ośmiu kandydatów ubiegało się o zaszczytną funkcję przewodniczącego.

       Po podliczeniu głosów okazało się, że przewodniczącym szkoły został Jakub Raus z klasy VI b, zastępcą Nicole Kwiatanowska-Naweocka, a sekretarzem Mateusz Bebkiewicz z klasy IV b.

autor:  Gabrysia Kierepka
ZOBACZ ZDJĘCIAWYCIECZKA KLAS TRZECICH DO SKANSENU W SANOKU

12 września 2012r.

        Dnia 12 września br. klasy III b i III c z wychowawczyniami - p.Danutą Dziedzic i p.Dorotą Ząbkiewicz oraz z dwoma  Mamusiami - opiekunkami wybrały się na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym. Pojechały do  mieszczącego się w sąsiednim mieście – Sanoku - Skansenu, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego. Miały okazję - pod kierunkiem dwóch Pań Przewodniczek - zwiedzić  zabytkowe,chałupy biednych chłopów, stodoły i inne budynki gospodarcze,domy bogatych panów,szkołę, kościółki, cerkiewki, wiatraki, studnie, ule i inne budowle z dawnych lat. Wielką atrakcją było zwiedzanie rynku „miasteczka galicyjskiego”, gdzie  oglądały m.in. pracownie: szewca, kowala, fryzjera, koronczarek, krawca. Obejrzały wnętrza starodawnej poczty, straży pożarnej, sklepików z „kolonialnymi” artykułami (sprowadzanymi zza  granicy, np. cacao, kawą, tabaką itp.).

      Wszystkie miejsca  i przedmioty były bardzo ciekawe, a dla uczniów była to prawdziwa lekcja historii. Poznały historię naszego regionu, zwyczaje ludzi tu mieszkających, ich domy, przedmioty codziennego użytku i ich codzienne zajęcia.

ZOBACZ ZDJĘCIA
autor:  p. Danuta Dziedzic i p.Dorota Ząbkiewicz


 

WITAJ SZKOŁO!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

3 września 2011r.


         3 września 2012 roku o godzinie 9.15 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013, które poprzedziła Msza święta sprawowana przez naszych duszpasterzy, w której uczestniczyli rodzice, nauczyciele i uczniowie.

        Pan dyrektor Ireneusz Benewiat serdecznie powitał wszystkich, a szczególnie ciepłe słowa skierował do uczniów, którzy pierwszy raz przekroczyli mury naszej placówki. Dyrektor odczytał listy z życzeniami na nowy rok od Pani Burmistrz Barbary Jankiewicz i Parlamentarzystów naszego regionu oraz zachęcił uczniów do wytrwałej i solidnej pracy. Powitano w progach naszej szkoły nowych nauczycieli. Panią Natalię Ziemiańską, która będzie uczyła języka angielskiego i Pana Grzegorza Nycza, który będzie prowadził zajęcia z wychowania fizycznego.

        Szczególną chwilą było uczczenie „minutą ciszy” pamięci wszystkich, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny w czasie II wojny światowej. Następnie wszyscy udali się do klas lekcyjnych na pierwsze spotkanie z wychowawcami.

ZOBACZ ZDJĘCIA
autor:  p. Agnieszka Czaja

 Zespół Redakcyjny w roku szkolnym 2012/2013 tworzą:

Zuzanna Brajewska (kl. V b)
Maria Franczy (kl. V b)
Kacper Kaliniecki (kl. VI b)
Gabriela Kierepka (kl. VI b)
Aleksandra Mądry (kl. VI c)
Jakub Pączek (kl. VI b)
Kinga Piaskowy (kl. VI c)
Jakub Raus (kl. VI b)
Paula Sidorska (kl. VI b)
Radosław Typrowicz (kl. VI b)
Kamil Ważny (kl. VI b)

opiekun : p. Agnieszka Czaja

Z ŻYCIA SZKOŁY

ROK SZKOLNY 2011/2012

 
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

29 CZERWCA 2012r.

 

           29 czerwca 2012r., po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy, rozpoczęliśmy wakacje!
        O godzinie ósmej zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zebrali się w leskim kościele na uroczystej Mszy Świętej zamykającej rok szkolny 2011/2012. Następnie wspólnie udali się do szkoły, by tam wziąć udział w uroczystym apelu. Z
godnie z tradycją, apel rozpoczął się wprowadzeniem Sztandaru oraz wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. W dalszej części spotkania głos zabrał Dyrektor Szkoły oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Renata Dacko, życząc wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Po przemówieniach najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy oraz nagrody książkowe. Dyrektor szkoły, wraz z wychowawcami, wręczył uczniom nagrody za szczególne osiągnięcia nie tylko na polu edukacyjnym, ale również sportowym, gratulując i życząc dalszych sukcesów.
        Koniec roku szkolnego to również czas zmiany Pocztu Sztandarowego. Uczniowie klas szóstych wchodzący w skład pocztu sztandarowego uroczyście przekazali Sztandar Szkoły na ręce swoich kolegów z klas piątych. Odbyło się również ślubowanie absolwentów, którzy zobowiązali się do godnego reprezentowania szkoły. Przedstawiciele klas szóstych, które przyszły rok szkolny rozpoczną już jako gimnazjaliści, przygotowali krótką akademię, którą pożegnali się ze swoją szkołą podstawową.
        Po zakończonym apelu wszyscy uczniowie udali się wraz z wychowawcami do swoich klas na ostatnią w tym roku lekcję wychowawczą.

 ZOBACZ ZDJĘCIA


Przez cały roku szkolny 2011/2012 trwał

konkurs na super klasę

MOJA KLASA NAJŁADNIEJSZA!

WYNIKI KOŃCOWOROCZNE

 

Uczestnicy konkursu (uczniowie klas IV-VI) mają za zadanie upiększać swoją klasopracownię.
Stworzyć w niej jak najfajniejszy klimat oraz dbać o klasę przez cały rok szkolny.

Komisja konkursowa, w składzie p. Alicja Łach, p. Izabela Boćko i p. Katarzyna Trześniowska,
oceniając klasopracownie będą przydzielały od 0 do 10 punktów.

Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za wykonanie w klasach dekoracji:

 • Bożonarodzeniowych - komisja dokona oceny do 15.12.2011r.
 • Wielkanocnych - komisja dokona oceny do 30.03.2012r.

Przez cały rok szkolny ocenie podlegać będą również gazetki klasowe.

Harmonogram ocen:

 • jesień - do 15.11.2011
 • zima - do 5.12.2011
 • Walentynki - do 13.02.2012
 • Dzień Kobiet - do 7.03.2012
 • wiosna + wielkanoc - do 20.03.2012
 • Dzień Matki - do 21.05.2012
 • lato, wakacje - do 11.06.2012

Zwycięska klasa otrzyma nagrodę!

Wszelkie wątpliwości i pytania proszę zgłaszać do p. Katarzyny Trześniowskiej.

Wyniki konkursu

ALA 24 26 27 29 30 31 32 34
I wyniki - 17 14 7 19 9 13 19
II wyniki - 18 15 16 20 14 19 20
III wyniki  8  7 9 10  10
IV wyniki 6  6 7  6  9 10  6 10
V wyniki 7+8  7+6  9+6  6+10  9+8  0+0  8+7 10+10
VI wyniki 6  5  10  7  8  0  7  10
VII wyniki  0 5 8 10  7  0 0 10
ogólna klasyfikacja 35 71 78 70 90 41 65 99
MIEJSCE 8 4 3 5 2 7 6 1
 

ZOBACZ ZDJĘCIA DEKORACJI SAL 2011/2012


 

Z WIZYTĄ W GIMNAZJUM

22 CZERWCA 2012r.

 

        Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo my - szóstoklasiści pożegnamy się z naszą szkołą i wstąpimy w progi gimnazjum. Aby w przyszłym roku nie pogubić się w leskiej szkole gimnazjalnej 22 czerwca zawitaliśmy tam w celu jej poznania. W hali mogliśmy zakupić podręczniki. Po kiermaszu zostaliśmy oprowadzeni po budynkach szkoły. Pod koniec chętni mieli możliwość zagrania w piłkę na sali gimnastycznej.

autor:  Anna Nosek


 

 SZKOŁA BEZ PRZEMOCY
"KIBICUJEMY FAIR PLAY!"

20-22 CZERWCA 2012r.

 

        W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Lesku już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Szkoła bez przemocy”. Głównym celem przedsięwzięcia jest zapobieganie przemocy oraz eliminowanie zachowań agresywnych. W związku z tym w dniach 20-22 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach, zabawach i rozgrywkach, mających na celu promowanie zachowań „fair play”.

 

Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać TUTAJ

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 IV POWIATOWY DZIEŃ
GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

20 CZERWCA 2012r.

 

        20 czerwca w Bieszczadzkim Domu Kultury odbył się IV Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Stowarzyszenie Partner, SOSW w Lesku, ŚDS w Leku, WTZ w Huzelach. Uroczystego otwarcia dokonała wiceburmistrz gminy Lesko p. Barbara Krasulak. Na scenie wystąpili uczniowie oraz uczestnicy warsztatów. W przedstawieniu „Cztery pory roku” zaprezentowanym przez wychowanków SOSW w Lesku brały też udział dwie wolontariuszki z naszej szkoły: Paulina Baran (VIa) oraz Anna Nosek (VIa). Podopieczni ŚDS wykonali tańce ludowe, a uczestnicy WTZ w Huzelach przedstawili spektakl o osobach uwikłanych w nałogi. Po części artystycznej wszyscy udali się do ŚDS, gdzie odbył się piknik integracyjny.

autor:  Anna Nosek


 

 WYSTAWA "WYTWORY SZTUKI LUDOWEJ"

CZERWIEC 2012r.

 

        Klasy II b i II c wraz ze swoimi wychowawczyniami zorganizowały w sali nr 17 wystawę pod hasłem "Wytwory sztuki ludowej".

 

  


 

"TEMU, KTÓRY UKOCHAŁ SERCEM..."
LEGENDA POETYCKO-MUZYCZNA O JANUSZU KORCZAKU

15 CZERWCA 2012r.

 

        Obecny rok jest rokiem Janusza Korczaka, ks. Piotra Skargi oraz Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pragnąc upamiętnić wielkiego doktora, pedagoga i pisarza p. Teresa Ceparska oraz p. Anna Skowrońska z pomocą p. Lucyny Krawczyk i p. Eweliny Kunach zorganizowały legendę poetycko-muzyczną o Januszu Korczaku. Pani bibliotekarka spośród uczniów naszej szkoły wybrała siedmiu młodych aktorów. Odbywały się częste próby, w trakcie których zostaliśmy poddani ostrej krytyce. Po wielu nieprzespanych nocach nadszedł dzień 15 czerwca, w którym mieliśmy ukazać owoce ciężkiej pracy. Wystąpiliśmy w Bieszczadzkim Domu Kultury. Za dekoracje służyły jedynie pudła przykryte czarnym materiałem, z których spoglądały liczne świeczki i białe płatki kwiatów. Spomiędzy tych dekoracji przemawialiśmy, opowiadając o życiu Janusza Korczaka, które było całkowicie poświęcone dzieciom. W pięknych wierszach opiewaliśmy jego niezwykłą odwagę i gotowość oddania się swoim wychowankom. Oprócz upamiętnienia wielkiego Polaka legenda zawierała ogromne pouczenie. Uświadomiła widowni, jak ważna jest przyjaźń między ludźmi i wzajemna braterska miłość. Wzywała do opuszczenia drogi przemocy, a zaczęcia podążania drogą przebaczenia. Występy były przeplatane muzyką oraz prezentacjami multimedialnymi, które zawdzięczaliśmy p. Annie Skowrońskiej. Po wierszu, w którym wszyscy wołaliśmy: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” w atmosferze zadumy wysłuchaliśmy piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Klaudii Solon.

        Po zakończeniu publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Opinie widowni były bardzo entuzjastyczne.

autor:  Anna Nosek

 

Montaż o Januszu Korczaku

Wraz z p. Teresą i p. Anią przygotowujemy montaż o Korczaku

 - niezwykłym poecie i wielkim Polaku.

 On życiu dzieci bezdomnych nadawał sens

 I dla nich odkładał najmniejszy nawet kęs.

 Nie wahał się, by z nimi w otchłań wkroczyć śmierci

 I przez to pozostanie na wieki w naszej pamięci.

 Korczak wbrew światowej obłudzie

 Mawiał „nie ma dzieci, są ludzie”.

 Dziś, tym naszym montażem

 Krążąc wśród poetyckich marzeń

 Pragniemy uczcić tego człowieka wielkiego,

 Co dostrzegał potrzeby nawet najmniejszego.

autor:  Anna Nosek

  ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYCIECZKA KLAS II
DO KALWARII PACŁAWSKIEJ

4 CZERWCA 2012r.


        Dnia 4 czerwca br. Klasy II naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Kalwarii Pacławskiej, Bolestraszyc i Krasiczyna. O godzinie 11:00 ks. Paweł odprawił w intencji dzieci, rodziców i nauczycieli Msze Świętą. Następnie dzieci posiliły się pysznymi pierogami w Domu Pielgrzyma. Udaliśmy się w dalsza drogę – do Arboretum w Bolestraszycach. Wszyscy podziwiali piękne rośliny tam rosnące. Następną atrakcją było zwiedzanie zamku w Krasiczynie. Najwięcej przeżyć spowodowało zwiedzanie „Sali tortur” w podziemiach zamku. Na zakończenie wycieczki czekała jeszcze jedna niespodzianka – kolacja w McDonald’s w Sanoku. Bardzo gorąco dziękujemy Rodzicom za świetną organizację wycieczki.

Wychowawcy II klas
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 DZIEŃ DZIECKA
VIII LESKIE BIEGI IM. JANA PAWŁA II

1 CZERWCA 2012r.

        1 czerwca, w Dzień Dziecka, o godzinie 9:00, na Stadionie Miejskim w Lesku odbyły się zawody sportowe rozgrywane w ramach VIII Leskich Biegów im. Jana Pawła II.

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 DZIEŃ DZIECKA
FESTYN SZKOLNY DLA KLAS I-III

1 CZERWCA 2012r.

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 KONKURS POETYCKO-RECYTATORSKI

30 MAJA 2012r.

 

        30 maja 2012r. odbył się konkurs recytatorski zorganizowany przez p. Agnieszkę Czaję. Aby do niego przystąpić należało najpierw napisać wiersz o wiośnie w górach, a następnie go wyrecytować. Znalazło się wiele ciekawych wierszy. Konkurencja była zacięta, lecz I miejsce przyznano bez większych trudności. Zajęła je Anna Nosek (kl. VIa) z wierszem pt. „Noc”. Przedstawiał on urok wiosennych Bieszczad nocą. Pierwsze trzy miejsca zostały obdarzone nagrodami książkowymi.

 

autor:  Anna Nosek

 Noc

 Spójrz na piękną Tarnicę naszą,

 Choć jest już późno, choć już światła w domach gaszą.

 Wyjdź na górę,

 Oblecz się w chmurę,

 Nasyć widokiem wiosny.

 Świat, który za dnia był taki radosny

 Spogląda na ciebie lirycznym spojrzeniem,

 Uderza wiosennego wiatru tchnieniem.

 Zobacz, jak piękne są kwiaty mrokiem spowite,

 Drzewa w zieleń obfite,

 Księżyca blaskiem oświecone.

 Ja zaś, z zachwytu płonę.

 Ten krajobraz nocny,

 Pełen świeżej wiosny

 Najtwardsze nawet serca

 Poruszy w głębi wnętrza.

  autor:  Anna Nosek


 

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY - FINAŁ
"CZYTAMY JEŻYCJADĘ"

30 MAJA 2012r.

 

        W obecnym roku szkolnym p. Anna Skowrońska i p. Teresa Ceparska zorganizowały konkurs czytelniczy oparty na serii książek Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Jeżycjada”. Konkurs polegał na napisaniu trzech testów i wykonaniu pracy plastycznej, przedstawiającej portret wybranej postaci z konkursowych lektur. Część pisemna nie przysporzyła nam kłopotów, chociaż czasem mogliśmy się natknąć na haczyki. Na część artystyczną przynieśliśmy wiele ciekawych prac, które obecnie znajdują się na tablicy przy bibliotece szkolnej. Konkurs dostarczył nam wielu emocji. Stał on się nawet tematem kilku wierszy. Wszyscy byliśmy ciekawi wyników, które ostatecznie bardzo nas zaskoczyły.

        „Czytamy Jeżycjadę” spełnił swą rolę i zachęcił nas do czytania. Już kilka dni po ostatnim teście można było zobaczyć uczestników konkursu czytających kolejne części serii Musierowicz. Mamy nadzieję, że to nie był ostatni taki konkurs.

autor:  Anna Nosek


 

DZIEŃ MATKI W KLASIE II B

25 MAJA 2012r.

        W przeddzień Święta Mamy, 25 maja, uczniowie klasy II b gościli w szkole swoje Mamusie. Mamy brały udział w zajęciach otwartych. Obserwowały swoje pociechy, jak pracują na lekcjach, liczą, śpiewają, opisują, wykonują prace plastyczne. Następnie obejrzały krótką część artystyczną: wiersze, piosenki i inscenizację o Mamach. Dzieci ugościły Mamusie pysznym tortem i kawą. Na koniec wszyscy rozegrali na sali gimnastycznej mecz w "2 ognie", który zakończył się remisem.
        Spotkanie to na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci i Mam.

autor:  p. D.Dziedzic

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

DZIEŃ MATKI

24 MAJA 2012r.

 

        Dnia 24 maja 2012r.  w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Matki. Na tę uroczystość swoje ukochane mamy zaprosili uczniowie klas : 1a, 1b, 1c, 2c, 3a, i 3b. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec złożyły mamusiom najserdeczniejsze życzenia i  mocno je uściskały.

Organizatorzy
ZOBACZ ZDJĘCIA


 

221 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 MAJA 2012r.

 

        Dnia 3 maja br. w Bieszczadzkim Domu Kultury odbyła się akademia, w której brali udział uczniowie naszej szkoły. Akademia została przygotowana przez panią Bożenę Bobulę oraz panią Agnieszkę Brajewską. Wśród pięknych wierszy publiczność usłyszała także wiele pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez chórek szkolny pod przewodnictwem pana Remigiusza Cecuły. Uroczystość została uświetniona polonezem wykonanym przez grupę taneczną „Diament” kierowaną przez panią Danutę Żytkę. Po tak wspaniałym tańcu została przedstawiona kolejna akademia wystawiona przez młodszych wychowanków leskiej szkoły podstawowej – klasę II a. Te wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po występie pani burmistrz Barbara Jankiewicz zaprosiła młodych „aktorów” na lody.

autor:  Ania Nosek
ZOBACZ ZDJĘCIA


  

"ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ"

25 KWIETNIA 2012r.

  

        Dnia 25 kwietnia uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w apelu na temat zdrowego odżywiania. Obejrzeli krótki teatrzyk owocowy w wykonaniu uczniów klasy 2b. Następnie pani Dorota Ślęczkowska przedstawiła i omówiła wyniki sondy na temat pierwszego i drugiego śniadania spożywanego przez dzieci. Zaproszona pani dietetyk Elżbieta Sobieszczuk opowiedziała o roli pierwszego i drugiego śniadania oraz spożywania owoców i warzyw. Ponadto mówiła o zagrożeniach wynikających ze złego sposobu odżywiania, tj. jedzenia nadmiernej ilości słodyczy, lodów, picie kolorowych napojów.

        Na pierwszym piętrze szkoły zorganizowano również w tym dniu wystawę owoców oraz warzyw i przetworów -„witamin zamkniętych w słoikach”.

autor:  p. D.Dziedzic i p. D.Ślęczkowska

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
KONKURS PLASTYCZNY
"CHROŃMY NASZĄ PLANETĘ"

23 KWIETNIA 2012r.

 

        Z okazji Światowego Dnia Ziemi został zorganizowany dla uczniów klas I – III konkurs plastyczny pt. „Chrońmy naszą planetę Ziemię”. Oto wyniki konkursu:

Klasy I:

 I Miejsce:  Kamil Pająk kl. I a, Julia Baran kl. I a
II Miejsce:  Michał Rak kl. I b,  Melisa Skubisz kl. I a
III Miejsce:  Martina Olszowska kl. I b, Aleksandra Kierepka kl. I a, Jakub Dec kl. I a

 

Klasy II:

I Miejsce:  Antoni Piotrowski kl. II a
II Miejsce:
  Julita Bujak kl. II c
III Miejsce:
 Karolina Chorążak

 

Klasy III:

I miejsce:  Marcelina Sobota  kl. III b,  Nicole Kwiatanowska-Nawrocka kl. III a
II Miejsce:
  Zuzanna Grzybowska kl. III a
III Miejsce:
  Jola Kaliniewicz kl. III b 

                                                                 Serdecznie gratulujemy!

autor:  p. A.Łach


 

 KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY DLA KLAS III

KWIECIEŃ 2012r.

 

        W kwietniu odbył się I i II etap konkursu przyrodniczo-ekologicznego dla klas trzecich. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwanaście osób.

        Laureatami zostali:

         I     Nicole Kwiatanowska-Nawrocka 3a

         II    Michał Pieńkowski 3b

         III   Michał Wermiński 3b

         III   Kinga Reszczyńska 3b

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.

organizatorzy: I. Różycka, E. Podhorodecka, B. Środoń

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 "BOHATEROWIE BAŚNI ANDERSENA"

 KWIECIEŃ 2012r.

 

        W miesiącu kwietniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas trzecich pt. „Bohaterowie baśni Andersena”.

Zwyciężyli:

         I      Nicole Kwiatanowska-Nawrocka 3a

         II     Aniela Gembuś 3b

         II     Natalia Watras 3a

         III    Oliwia Pawłowska 3b

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody

 organizatorzy: D. Bryndza, B. Środoń

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 "ZNANE BAŚNIE ANDERSENA"

KWIECIEŃ 2012r.

 

        W marcu odbył się I i II etap konkursu czytelniczego dla klas III, pt. „Znane baśnie Andersena”.
Do II etapu zakwalifikowało się osiem osób. Laureatami zostali:

         I     Natalia Prawda 3b

         II    Nicole Kwiatanowska-Nawrocka 3a

         III   Karolina Nowacka 3b

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody

organizatorzy: D. Bryndza, B. Środoń


 

KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III
W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

20 KWIETNIA 2012r.

 

        Dnia 20 kwietnia br. w Bibliotece Miejskiej w Lesku odbył się V Przegląd Recytatorski „Mój  przyjaciel… wiersz”. Brali w nim udział uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych z Ustrzyk Dolnych, Olszanicy, Stekowej, Średniej Wsi, Bezmiechowej, Cisnej i Leska. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II b, przygotowani przez p. Danutę Dziedzic i p. Teresę Ceparską. Recytacje wiersz bardzo podobały się komisji i widowni. Spośród 36 recytujących wyróżniono 8 uczniów, w tym uczniów klasy II b – Antka Piotrowskiego (wiersz „Do zabłąkanego pieska”) i Krzysia Nieborowskiego (wiersz „Okulary”). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i miłe upominki oraz… słodkie bułeczki.

 

autor: p.D. Dziedzic

 ZOBACZ ZDJĘCIADZIEŃ PATRONA SZKOŁY

19 KWIETNIA 2012r.


        19 kwietnia odbyła się akademia z okazjirocznicy urodzin Wincentego Pola. Nasz Patron obchodził 205 rocznice urodzin. Pol urodził się 20 kwietnia 1807 roku, a umarł w 2 grudnia 1872 roku w Krakowie. Wincenty Pol zapisał się złotymi zgłoskami jako poeta, patriota, geograf, podróżnik, żołnierz, badacz ziem polskich oraz wybitny krajoznawca

        Akademia była o przeżyciach wesołych, jak i smutnych Pola. Przygotowały ją panie: Anna Skowrońska, Barbara Jankowska, Iwona Różycka i uczniowie z klasy IV B, a przygotowaniem chóru i oprawą muzyczną zajmował się pan Remigiusz Cecuła. Akademia rozpoczęła się występem cheerleaderek z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Lesku, przygotowanych pod okiem pani Agnieszki Lis. Następnie odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu klasy IV B., a po nim zaprezentowali się uczestnicy konkursów recytatorskich. Akademia skończyła się występem „Bieszczadzkich Żabek ’’, które prowadzą pani Alina Lis i pani Małgorzata Lis-Pasionek. Wszystkim bardzo podobała się akademia.

autor: Marysia Franczyk i Mariola Bąk

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS WIEDZY O TEATRZE
"KURTYNA WYOBRAŹNI"

17 KWIETNIA 2012r.

 

        17 kwietnia 2012 r.w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku odbyła się IV edycja ponadpowiatowego konkursu wiedzy o teatrze „Kurtyna wyobraźni”, zorganizowanego przez doradców metodycznych języka polskiego z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku p. Annę Adamiak i p. Roberta Miszczaka. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klas piątych: Marcelina Jankowska (5c), Wioleta Mysza (5a) i Jakub Raus (5b), którzy do konkursu przygotowywali się pod opieką p. Anny Skowrońskiej. Konkurs miał na celu rozwijanie u uczniów zainteresowań teatrem i w tym roku związany był szczególnie z teatrem elżbietańskim, twórczością Williama Szekspira i gatunkami dramatycznymi. Konkursowa rywalizacja składała się z dwóch części: na początku odbyły się eliminacje, podczas których uczestnicy rozwiązywali test składający się z 7 pytań otwartych; w drugiej części najlepsi przedstawiciele poszczególnych typów szkół walczyli o miejsca, odpowiadając na pytania zadawane na scenie – w tej części, oprócz wiedzy, liczył się także refleks zawodników.

         Po ocenie przez komisję części pierwszej (pisemnej) okazało się, że do drugiego etapu, w kategorii szkół podstawowych, zakwalifikowali się wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Lesku. Wszyscy zatem wzięli udział w części drugiej (ustnej), walcząc już tylko między sobą o to, które z nich zajmie pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Wszyscy reprezentanci naszej szkoły świetnie opanowali konkursowy materiał, jednak po serii pytań, w których odpowiadano według zasady „kto pierwszy się zgłosi – ten odpowiada” wszystko było już jasne: pierwsze miejsce zajął Kuba Raus, drugie – Wiola Mysza, a trzecie – Marcelina Jankowska. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a zdobywca pierwszego miejsca dodatkowo został nagrodzony okolicznościową statuetką przedstawiającą maski teatralne.

         Tego samego dnia odbył się również przegląd szkolnych zespołów teatralnych, który uczestnicy konkursu mogli obejrzeć. Zespoły, biorące udział w przeglądzie, zaprezentowały różne typy przedstawień. Można było zobaczyć zarówno utwory poważne pochodzące z klasyki literatury światowej, inscenizacje baśni, kabarety, jak i spektakl w konwencji teatru plastycznego (wizji i ruchu). Było to bardzo ciekawe przeżycie. W przyszłym roku z pewnością również nasza szkoła weźmie udział w konkursie wiedzy o teatrze, a tegorocznym uczestnikom – zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

autor: A.S.
TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

17 KWIETNIA 2012r.

        17 kwietnia 2012 roku w Lesku, w Schronisku Młodzieżowym „BIESZCZADNIK” i na boiskach przy nim odbył się powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe drużyny z 7 szkół podstawowych i 3 gimnazjów z powiatu leskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Krzysztof Jaworski (6b), Michał Prawda (6a), Konrad Walko (5a) oraz Radosław Hańczyk (6b), przygotowywani do konkursu przez p. Izabelę Boćko. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego, pokonywali na rowerze tor przeszkód oraz Miasteczko Ruchu Drogowego, jak również udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym w pozorowanym wypadku. Młodzi uczestnicy turnieju zaskoczyli komisję egzaminacyjną dużą wiedzą i doskonałym przygotowaniem.

        Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce, w kategorii szkół podstawowych zwycięzcami zostali uczniowie ze szkoły w Manastercu. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Baligrodzie, a trzecie reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Lesku. Nagrody ufundowane przez lokalne samorządy zwycięzcom wręczył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lesku kom. Roland Szczepanik.

        Serdecznie gratulujemy uczestnikom Turnieju!

  ZOBACZ ZDJĘCIAKIERMASZ WIOSENNY 

16-17 KWIETNIA 2012r.


Szczegóły dotyczące kiermaszu z zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

ZOBACZ ZDJĘCIA 


 

KONKURS MITOLOGICZNY "KLIO"

13 KWIETNIA 2012r.

 

        W dniu 13 kwietnia w sali numer 27 miał miejsce ogólnopolski konkurs mitologiczny. Brało w nim udział niewielu – bo tylko pięciu uczniów naszej szkoły. Większość pytań była banalnie prosta, lecz zdarzyły się takie, które sprawiły nam niemałe trudności. Wyniki będą dopiero 18 maja.

        Trzymajmy kciuki za jak najlepsze wyniki !!!

autor: Anna Nosek


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS REALIOZNAWCZY
"COSMOPOLITAN"

12 KWIETNIA 2012r.

 


 

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY I PLASTYCZNY
"ZNAMY POLSKIE LEGENDY"

4 KWIETNIA 2012r.


Szczegóły dotyczące konkursu z zakładce ŚWIETLICA

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

"BIESZCZADY W POEZJI I PIOSENCE"

12 KWIETNIA 2012r.

 

        12 kwietnia, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku odbył się VII Przegląd Sztuki Recytatorskiej "Bieszczady w Poezji i Piosence". Wzięło w nim udział 36 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Podgórska (IVa), Natalia Bigos (IVb), Kacper Grzybowski (IVc).
        Jednym z celów konkursu było zachęcenie młodzieży do bliższego zainteresowania się poezją mówiącą o Bieszczadach, ich "Małej Ojczyźnie".


 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

3 KWIETNIA 2012r.


        Data, która zostanie w pamięci każdego szóstoklasisty to 3 kwietnia. W tym dniu najstarsi uczniowie naszej szkoły, szóstoklasiści pisali sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej. Stres ogarnął nawet najbardziej obojętnych. Każdy się denerwował. Uczniowie zostali przydzieleni do odpowiednich sal i przystąpili do godzinnego testu. W każdej sali było kilku nauczycieli, egzaminatorów, którzy pilnowali uczniów i przypominali o ważnych zasadach. Rozpoczęło się godzinne pisanie. I choć minął już prawie miesiąc od tego wydarzenia najczęstszym tematem uczniów jest właśnie ten sprawdzian. Uczniowie będą zdenerwowani jeszcze długo, bo aż do czerwca – wtedy będą znane wyniki. Ten dzień z pewnością zostanie w pamięci wielu uczniów.

autor: Dominika Beluch


 

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
"CZYTAMY JEŻYCJADĘ"

2 KWIETNIA 2012r.


        I etap szkolnego konkursu czytelniczego „Czytamy Jeżycjadę” odbył się 2 kwietna bieżącego roku, w sali 24.Konkurs polegał na rozwiązaniu testu na temat książki Małgorzaty Musierowicz pt. „Szósta Klepka”, który przygotowała dla nas pani Anna Skowrońska. Podczas testu pilnowała nas pani Teresa Ceparska. Odpowiedzi na wszystkie pytania można było znaleźć w lekturze. Wystarczyło tylko ją przeczytać! Niektóre z pytań były naprawdę trudne, zdarzały się jednak i łatwiejsze. Wszyscy bardzo się stresowali. Wyniki I etapu konkursu można znaleźć w zakładce „Biblioteka szkolne”. Przed nami II etap!

         autor: Dominika Jarosz


 

 HARCERSKI KIERMASZ WIELKANOCNY

26-30 MARCA 2012r.


        Kiermasz wielkanocny odbył się w dniach 26 – 30 marca 2012r. Harcerze z klasy 4c sprzedawali własnoręcznie przygotowane pisanki, kartki oraz inne ozdoby wielkanocne. Pisanki ozdobione były różnymi technikami, m.in. włóczką. Na kartkach przygotowanych przez harcerzy były różne wesołe wielkanocne obrazki.

        Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

autor: Ola Mądry i Patrycja Szramowiat

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

IX TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA
"STROFY O WIOŚNIE"

 21 MARCA 2012r.


        21 marca 2012 r., w sali kameralnej BDK w Lesku, odbył się 9. Powiatowy Turniej Jednego Wiersza „Strofy o Wiośnie”. Przybyłych na turniej gości tradycyjnie powitał gospodarz imprezy, dyr. OPP w Lesku, pan Henryk Barański. W konkursie wzięło udział 31 uczestników ze szkół podstawowych z terenu powiatu leskiego. Recytatorów oceniała komisja w składzie: p. Henryk Wyszatycki, p. Grażyna Skrajny i p. Danuta Żytka.
        Uczestnicy ze Szkoły Podstawowej w Lesku zajęli następujące miejsca:
Julita Dudzik – I m.
Dawid Hawaj – I m.
Marcelina Jankowska – I m.
        Komisja wyróżniła również kilku recytatorów za szczególne ich walory, m.in. Dawida Hawaja za bardzo dobrą dykcję i emisję głosu. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy.


 

fragmenty artykułu ze strony BDK w Lesku
całość artykułu oraz zdjęcia dostępne
TUTAJ


 

POWITANIE WIOSNY

21 MARCA 2012r.

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
DLA KLAS I-III

14 MARCA 2012r.

        14 marca 2012 r. odbył się II etap konkursu recytatorskiego klas młodszych. Tym razem uczniowie recytowali wiersze Ewy Szelburg-Zarembiny. Komisje nagrodziły następujących wykonawców:

klasy pierwsze

I miejsce - Kociuba Mateusz (I b) "Kurczątka", Sidorski Dawid (I c) "Rybki"
II miejsce - Lewandowski Bartosz (I a) "W pasiece", Podgórska Izabela (I b) "Rybki"
III miejsce - Chytła Patrycja (I b) "Pies", Lupa Martyna (I c) "Mrówki", Niedziela Jakub (I c) "Kurczątka"
wyróżnienia - Kruk Miłosz (I a) "Uparty ślimak", Buszta Michał (I c) "W pasiece"

klasy drugie

I miejsce - Wojtanowska Marcysia (II a) "Dzikie pszczoły", Bryndza Claudia (II c) "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać"
II miejsce - Wójcicki Jakub (II b) "Dzikie pszczoły", Sanecka Jagoda (II b) "Srebrny deszczyk"
III miejsce - Witlańska Julia (II b) "Gliniany jeździec", Gerlach Aleksandra (II c) "Do zbłąkanego pieska", Gładysz Gabriela (II c) "Do zbłąkanego pieska"
wyróżnienia - Robaszkiewicz Inga (II a) "Ptaszki", Faluszczak Daria (II a) "Idzie wiosna"

klasy trzecie

I miejsce - Brajewski Mikołaj (III b) "Złoty jeż"
II miejsce - Gembuś Amelia (III a) "Kasztany"
III miejsce - Szpak Joanna (III a) "Ile dzieci"
wyróżnienia - Wiśniowska Aleksandra (III a) "Złoty jeż", Reszczyńska Kinga (III b) "Zawsze z domem ruszam w drogę", Mozgowoj Patryk (III b) "Zawsze z domem ruszam w drogę".

autor: p. G. Rychlicka

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

DZIEŃ KOBIET

8 MARCA 2012r.


        W marcu, a dokładniej 8 marca, był dzień kobiet. Mimo tego, że w szkole nie było żadnej uroczystości, chłopcy postanowili zrobić niespodziankę koleżankom. Wielu chłopców kupiło lizaki w kształcie serca lub cukierki. Znaleźli się i tacy, którzy  kupili pierniczki i nawet kwiatki! Tulipany i róże, były to najczęściej otrzymywane kwiaty. Wiele dziewczyn otrzymało drobne prezenty i uśmiech zawitał na twarzach wielu z nich. Ten dzień zostanie w pamięci dziewczyn, a chłopcy zapewne czekają na rewanż w dniu chłopaka.

autor: Dominika Beluch i Sylwia Sadowska


 

 FIGURY PRZESTRZENNE W ŻYCIU CODZIENNYM

2 MARCA 2012r.

        2 marca 2012r. zakończył się Szkolny Konkurs Matematyczny organizowany przez panią Danutę Pakosz „Figury przestrzenne w życiu codziennym”. Konkurs polegał na wykonaniu modelu przedmiotu, urządzenia lub wymyślonej rzeczy za pomocą znanych figur przestrzennych z kartonu, z innych surowców lub surowców wtórnych. W ocenie pod uwagę brane były: pomysłowość, wkład pracy oraz estetyka wykonania pracy.

autor: p. D. Dziedzic

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYSTAWA "NASZE CIEKAWE EKSPONATY"

1-2 MARCA 2012r.


        W dniach 1-2 marca 2012r., w sali 17 można było oglądać wystawę zorganizowaną przez kl. I b z wych. p. Danutą Dziedzic oraz kl. IIc z wych. p. Dorotą Śleczkowską: „Nasze ciekawe eksponaty”. Znajdowały się na niej m.in. stare żelazka, kołowrotek, skamieliny i wiele innych przedmiotów z dawnych lat. Oprócz tego można było zobaczyć również współczesne, śmieszne zabawki i przedmioty. Wszystkie eksponaty pochodziły z „prywatnych domowych zbiorów”.

autor: p. D. Dziedzic

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

KONKURS MITOLOGICZNY
"GRECJA BOGÓW I HEROSÓW"

 22 lutego 2012r.

 

        Dnia 22 lutego br. w naszej szkole odbył się konkurs mitologiczny „Jeden z dziesięciu” zorganizowany przez p. Bożenę Bobulę. Każdy miał swój numer. Na początku byliśmy odpytywani po kolei. Walka była zacięta i przez długi czas wszyscy trzymaliśmy się mocno, lecz po długim czasie wiele osób zaczęło odpadać. Kiedy na polu walki zostały już tylko trzy osoby, emocje sięgnęły zenitu. Pytania były coraz trudniejsze, aż w końcu znalazło się takie, na które nikt z pozostałych „weteranów” nie potrafił odpowiedzieć. 

         Pierwsze miejsce zajęła Martyna Mazgaj (VIa), a drugie ex aequo Anna Nosek (VIa) oraz Jakub Raus (Vb).

 

autor: Anna NosekW
szystkie Kolory Świata

20 MARCA 2012r.


        20 lutego 2012r., w południe, zakończył się konkurs na najbardziej oryginalną laleczkę UNICEF. Spośród 600 zdjęć laleczek nadesłanych ze szkół z całej Polski wybrano najpopularniejszą wśród głosujących. Finał był bardzo emocjonujący! Ostatecznie najwięcej głosów (śr. 2,74) zebrała laleczka ze Szkoły Podstawowej im. W. Broniewskiego w Trzciance (woj. wielkopolskie).

Laleczka reprezentująca naszą szkołę
zdobyła śr. 1,44 głosów.

        Wszystkie laleczki uszyte przez uczniów naszej szkoły na akcję UNICEF znalazły swoich nowych właścicieli!

Poniżej wyniki akcji przeprowadzonej w naszej szkole:


 

 ZOBACZ ZDJĘCIA


 

IX TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA
"STROFY O MIŁOŚCI"

 14 lutego 2012r.

 

        14 lutego 2012r., w sali kameralnej BDK w Lesku, odbył się 9. Turniej Jednego Wiersza „Strofy o Miłości”, którego mottem były słowa Phila Bosmansa „Gram miłości ma większą wartość, niż tona luksusu”. W konkursie wzięło udział 37 uczestników z terenu powiatu leskiego, którzy zaprezentowali niezwykle bogaty repertuar poetycki - począwszy od wielkich romantyków, poprzez noblistkę, Wisławę Szymborską, po poetów młodego pokolenia, jak np. Dariusz Gliński. Recytatorów oceniała komisja w składzie:mgr Henryk Wyszatycki, mgr Alicja Smorul, mgr Danuta Żytka.
         Uczestnicy ze Szkoły Podstawowej w Lesku zajęli następujące miejsca:
Julita Dudzik – I m.
Dawid Hawaj – II m.
Marcelina Jankowska – II m.
         Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy.


        


fragmenty artykułu ze strony BDK w Lesku

całość artykułu oraz zdjęcia dostępne
TUTAJ


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 25 stycznia 2012r.

"Niechaj Dziadziuś z Babunią
tak nam długo żyją,
póki komar i mucha
morza nie wypiją!

A ty mucho, ty komarze
pijcie wodę powoli,
aż się Dziadziuś z Babunią
nażyją do woli!"

        W środę, 25 styczia, uczniowie klas młodszych gościli w szkole swoje Babcie i swoich Dziadków z okazji ich święta. Pod kierunkiem swoich wychowawczyń dzieci przygotowały piękną uroczystość, w której nie zabrakło ciepłych i serdecznych słów dla ukochanych bliskich, wyrażonych w wierszach, piosenkach i życzeniach. Na zakończenie wnuczki i wnukowie odśpiewali gromkie "Sto lat" swoim Babciom i Dziadkom.

autor: p. Alicja Łach

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

FINAŁ GMINNEGO KONKURSU
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ I SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

 22 stycznia 2012r.

       Kolejna edycja gminnego konkursu na najpiękniejszą szopkę i kartkę bożonarodzeniową zakończyła się wspaniałym finałem, który odbył się 22 stycznia 2012 r. w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. W tym roku do ostatniego etapu zakwalifikowało się 10 szopek i 21 kartek uczniów z sześciu placówek szkolno-wychowawczych. Komisja konkursowa na posiedzeniu w dniu 19 stycznia wyłoniła zwycięzców:

•    Kategoria szopki
1 miejsce - Jacek Seryłło –SP Manasterzec
2 miejsce - Jan Mikołajczak - SP Hoczew
3 miejsce - Kaja Bańczak - SP Lesko
- wyróżnienia: Emilia Stefańska - SP Lesko, Paweł Weimer - SP Lesko,
Szymon Mikołajczak -SP Hoczew, Miłosz Kruk - SP Lesko

•    Kategoria kartki
1 miejsce – Klaudia Mularz - SP Bezmiechowa
2 miejsce - Natalia Bigos - OPP Lesko
3 miejsce - Konrad Urban - SP Bezmiechowa
-wyróznienia: Kinga Piaskowy - OPP Lesko, Wiktoria Hołub - SP Manasterzec,
Magdalena Balowska – SOSW Lesko.


        Nagrody uczniom i wychowankom wręczyli: Dyrektor LCSiP - Tomasz Wojtanowski, oraz Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Hoczwi - Jan Kowalski.
        Podsumowanie konkursu uświetniły wspaniałe Jasełka przygotowane przez uczniów SP Hoczew oraz kolorowa, pełna dynamizmu inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy II SP Lesko pod opieką wychowawczyni p. Ireny Jańczy i chóru szkolnego p. Remigiusza Cecuły. Wszyscy obecni na sali aktywnie włączyli się we wspólne śpiewanie kolęd.

fragmenty artykułu ze strony BDK w Lesku
całość artykułu oraz zdjęcia dostępne
TUTAJ

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ZABAWA NOWOROCZNA

 21 stycznia 2012r.

        W sobotę, 21 stycznia, w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa klas młodszych. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej uczniowie wraz ze swoimi paniami bawili się od godziny 9:00 do 13:00. W przerwach między tańcami dzieci brały udział w różnych konkursach oraz w poczęstunku, przygotowanym przez rodziców. Zabawa była wspaniała. Wszyscy wesoło się bawili.

autor: p. Alicja Łach

ZOBACZ ZDJĘCIAPRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

 12 stycznia 2012r.

 

        12 stycznia 2012r. klasy szóste pisały próbny sprawdzian szóstoklasisty. Stres i zamieszanie ogarnęło każdego. Wszyscy byli spięci i zdenerwowani. O godzinie 9:00 uczniowie zaczęli pisać test. Głównym tematem sprawdzianu były Mistrzostwa Piłki Nożnej EURO 2012. Nie każdy był z tego powodu zadowolony, szczególnie dziewczyny narzekały. Chłopcy zaś byli po prostu wniebowzięci, w końcu na pewno na wiele pytań znali odpowiedzi bez czytania tekstu pomocniczego. Test zakończył się o godzinie 10:00. Uczniowie byli niespokojni aż do następnego dnia, wtedy pojawiły się odpowiedzi na wszystkie pytania. Mimo znanych już odpowiedzi uczniowie wciąż są zdenerwowani, nadal nie wiedzą ile punktów otrzymają. Stres związany z próbnym testem minie dopiero wtedy, gdy uczniowie ostatecznie dowiedzą się o ilości zdobytych punktów. Do tego czasu napięcie raczej nie opadnie.
        Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!

 autor: Dominika Beluch"MASTER OF SPELLING"

 11 stycznia 2012r.

 

        Finał konkursu „Master of Spelling” możemy uznać za zakończony. Wszystkie dzieci bardzo się starały literować podane słowa jak najlepiej umiały. Walka była bardzo zacięta. Czwarte klasy wystąpiły pierwsze, następnie piątoklasiści, a na sam koniec najstarsze, szóste klasy. Początkowo odpadało wielu uczniów lecz, gdy wyłoniono najlepszych z najlepszych walka „trwała w nieskończoność”. Po długim czasie ustalono jednak pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

 Klasy czwarte:
1. Jessica Blasio IVa
2. Kinga Podgórska IVa
3. Oliwia Misiewicz IVc

 Klasy piąte:
1. Konrad Walko Va
2. Jakub Polakiewicz Va
3. Krystian Kulig Vc

 Klasy szóste:
1. Dominika Beluch VIa
2. Patryk Janas VIa
3. Martyna Tkacz VIb

autor: Patryk Janas

         W grudniu 2011r., w naszej szkole, odbył się I etap (pisemny) szkolnego konkursu ortograficznego z języka angielskiego "Master of Spelling". W styczniu 2012r. odbył się II etap (ustny).

        W konkursie brali udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych.

        Organizatorami konkursu były nauczycielki j. angielskiego p. Katarzyna Trześniowska, p. Barbara Jankowska i p. Monika Kafara.

        Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności poprawnego i płynnego literowania wyrazów używając alfabetu angielskiego, uwzględniając również odpowiednią intonację i akcent.

         Laureatom serdecznie gratulujemy.
         Dyplomy i nagrody będą wręczone laureatom na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2011/2012.

autor: p. Monika Kafara


 

 SZKOLNY ETAP GMINNEGO KONKURSU
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ I SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
ROZSTRZYGNIĘTY!

 2 stycznia 2012r.

 

        Szkolna Komisja konkursowa, w składzie: p. Alicja Łach, p. Dorota Bryndza i p. Izabela Boćko, oceniły wszystkie z oddanych przez uczniów prac i wybrały najładniejsze kartki i szopki, które będą reprezentowały naszą szkołę na Gminnym Finale konkursu, 22 stycznia 2012r. w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku.

WYNIKI SZKOLNEGO ETAPU KONKURSU

KLASY I-III

NAJPIĘKNIEJSZA SZOPKA:

I miejsce:   Miłosz Kruk (I a)
                           Wiktor Stefański (III a)

II miejsce:     Martyna Kulon (I a)
                       Paweł Weimer (II a)

III miejsce:     Michał Demko (III b)
                                               Nicole Kwiatanowska-Nawrocka (III a)

WYRÓŻNIENIA:
Diana Kopeć (II a), Wiktoria Klimek (II a), Aleksander Bentkowski (III b),
Olimpia Węgrzynowska (I a), Natalia Watras (III b)


NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA:

I miejsce:     Przemysław Maresz (III b)
                 Marcelina Sobota (III b)

II miejsce:    Kacper Popowski-Bigos (I c)
    Piotr Kisiel (II b)

III miejsce:  Amelka Gembuś (III a)
                   Antoni Piotrowski (II b)
                                        Nicole Kwiatanowska-Nawrocka (III a)

WYRÓŻNIENIA:
Olimpia Węgrzynowska (I a), Patryk Mozgowoj (III b), Weronika Czebieniak (I c)
Oliwia Pawłowska (III b), Wiktor Demko (III b)

 

KLASY IV-VI

NAJPIĘKNIEJSZA SZOPKA:

I miejsce: Kaja Bańczak (IV a)

II miejsce: Emilia Stefańska (IV b)

III miejsce: Hubert Usyk (V a)


NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA:

   I miejsce:     Mariola Bąk (IV b)
                          Paulina Baran (VI a)

II miejsce:    Maria Franczyk (IV b)
                Anna Nosek (VI a)

III miejsce:  Wioletta Mysza (V a)
                   Anna Bieńczak (V a)
                                       

WYRÓŻNIENIA:
Jakub Roś (V a), Martyna Karolinczak (VI a)

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 JASEŁKA

 22 grudnia 2011r.

 

        W ostatni dzień w szkole przed Świętami, a dokładniej w czwartek, 22 grudnia 2011r. uczniowie naszej szkoły przygotowali Jasełka i przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Klasy 6a i 6b, pod okiem siostry Małgorzaty Sowy, przygotowały Jasełka, będące przypomnieniem historii, która wydarzyła się ponad 2 tysiące lat temu, zaś klasa 3b przygotowała przedstawienie mikołajkowe, które przedstawiało zwyczaje związane z obchodzeniem Świąt w USA. Były kolędy angielskie i polskie, znane i mniej znane. Wszyscy śpiewali i razem radowali się nadchodzącymi Świętami. Zarówno klasom młodszym, jak i klasom starszym podobały się oba przedstawienia. Po uroczystości wybrani aktorzy składali życzenia nauczycielom i dzielili się z nimi opłatkiem. Każdy uczeń wyszedł ze szkoły uradowany i przygotowany do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

autor: Dominika Beluch

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
"MAGICZNY ŚWIAT ZA DRZWIAMI STAREJ SZAFY"

 12 grudnia 2011r.          11 stycznia 2012r.

 

        12 grudnia odbył się pierwszy etap konkursu czytelniczego opartego na pierwszej części serii książek C.S.Lewisa pt. "Opowieści z Narnii". Konkurs był organizowany przez nauczycielkę języka polskiego, panią Annę Skowrońską, oraz bibliotekarkę, panią Teresę Ceparską. Miał on formę testu, w którym znalazły się zadania zamknięte, krzyżówka i wiele innych zadań. Pierwsze miejsce tego etapu zdobyła Dominika Jarosz (VI a), drugie miejsce wywalczyła Ula Buszta (IV a), a trzecie Marcelina Jankowska (V c).
        Drugi etap odbył się 11 stycznia. Polegał on na odpowiadaniu na zadawane pytania - m.in. rozwiązaniu zadania matematycznego czy poprawnym napisaniu narnijskiego dyktanda. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zdenerwowani. Po podsumowaniu punktów zdobytych w obu etapach konkursu okazało się, że pierwsze miejsce zajęła Ula Buszta, tuż za nią, na miejscu drugim znalazła się Dominika Jarosz, a na miejscu trzecim - Ania Nosek. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody książkowe, a wszystkich czternastu uczestników nagrodzono pamiątkowymi dyplomami.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE SZCZEGÓŁAMI
DOTYCZĄCYMI PRZEBIEGU I WYNIKÓW KONKURSU,
KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ W ZAKŁADCE

BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

autor: Dominika Jarosz

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

 15 grudnia 2011r.

 

        Uczniowie klasy III b wraz ze swoją wychowawczynią, p. Alicją Łach, biorą udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W ramach tej akcji uczestniczyli w zajęciach czytelniczych i plastycznych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz Świąt Bożego Narodzenia, w Gminnej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku.

autor: Alicja Łach

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

 8-9 grudnia 2011r.

 

        Dnia 30 listopada w naszej szkole spotkaliśmy się z policjantem, który dawał nam wskazówki dotyczące odpowiedniego ubioru podczas pieszych wędrówek, jako uczestnicy ruchu drogowego, oraz mówił jak bezpiecznie korzystać z roweru. Policjant pokazywał nam narzędzia swojej pracy, czyli między innymi pistolet i alkomat.
        Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się więcej o pracy policji i otrzymali cenne wskazówki jak być bezpiecznym na drodze. Było bardzo ciekawie i nikt się nie nudził. Na pewno każdy z uczniów zapamięta przestrogi funkcjonariusza policji.

autor: Krzysztof Jaworski, Dominika Beluch

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

MIKOŁAJKI

 6 grudnia 2011r.

 

        6 grudnia, we wtorkowy, bezśniegowy poranek, Święty Mikołaj przybył do naszej szkoły i chodził po klasach wraz ze swymi aniołkami oraz panią Renatą Pawlik (opiekunem Samorządu Uczniowskiego). Odwiedził wszystkie klasy, w których były grzeczne dzieci. Zawitał także w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
        Wszyscy bardzo się cieszyli z jego przyjścia i serdecznie go witali. Aniołki pomagały mu rozdawać prezenty, aby uradować wszystkie dzieci. Każdy dostał to, na co zasłużył i nawet jeśli mu się nie podobało serdecznie się z tego cieszył, aby nie zrobić nikomu przykrości. Mikołaj oczywiście nie dawał prezentów za nic… Chciał sprawdzić czy wszyscy na pewno uważają w szkole. Zadawał więc pytania na temat nauki. Interesowały go modlitwy, tabliczka mnożenia, kolędy i gramatyka, a czasem nawet prosił o zatańczenie czegoś.
        Na pytanie, jak Mikołaj przybył do naszej szkoły, odpowiedział:
- Przyjechałem tu swym srebrnym mercedesem.
Ta odpowiedź wszystkim się podobała i ich śmieszyła.

autor: Patryk Janas

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

 SPOTKANIE Z MAGIKIEM

 30 listopada 2011r.

 

        30 listopada odbyło się spotkanie z magikiem. Jedną z ciekawych sztuczek było zniknięcie głowy ochotnika – magik włożył mu na głowę specjalne pudełko, a później je zamkną, kiedy ponownie je otworzył głowa zniknęła. Jedną ze śmieszniejszych sztuczek było zamienienie jednego z uczniów w królika. Była też sztuczka z podnoszeniem stołu – magik nakrył stół obrusem i razem z jedną uczennicą złapali za obrus, i powoli unieśli stół w górę.
        Publiczność była zachwycona i rozbawiona. Spotkanie z magikiem było wielkim magicznym przeżyciem.

 

autor: Ola Mądry, Sylwia Sadowska

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

ANDRZEJKI

24 listopada 2011r.

        24 listopada, ten dzień zostanie w pamięci wszystkich uczniów. W tym dniu odbyła się zabawa andrzejkowa klas starszych, zorganizowana przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Wszyscy bawili się, śmiali i wygłupiali, w końcu czekaliśmy na nią bardzo długo.
        Każda z klas udała się po kolei do świetlicy na wróżby andrzejkowe, np. losowanie zawodów jakie będziemy wykonywać w przyszłości, wybieranie imienia przyszłego męża lub żony, lub wybieranie wśród czterech kubków, co czeka nas w przyszłości: cukierek – słodkie życie, pieniążek – bogactwo, pierścionek – małżeństwo, krzyżyk – bycie księdzem lub zakonnicą. Przeróżne wróżby i zabawy wywołały w uczniach bardzo pozytywne uczucia. Każdy bawił się znakomicie. DJ znakomicie prowadził dyskotekę. Każdy mógł dać swoją dedykację dla kogoś bliskiego, dla wspaniałego nauczyciela bądź dla konkretnej klasy. Po dyskotece sekcja sprzątająca pomogła paniom sprzątaczkom ogarnąć salę gimnastyczną wraz z szatnią.
        Koszt dyskoteki wynosił 3 złote i został przeznaczony na szczytny cel, mianowicie na zakup prezentów mikołajkowych dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
        Uczestnicy byli zadowoleni z imprezy. Wszyscy mieli dobre i wesołe humory oraz dobrze się bawili.

    autor: Marysia Franczyk, Mariola Bąk
Dominika Beluch, Katarzyna Gawor

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

AKADEMIA Z OKAZJI
ROCZNICY ODZYSKANIA
PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 9 listopada 2011r.

 

        9 listopada odbyła się akademia z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia miała miejsce na sali gimnastycznej. Zorganizowały ją klasy 6a wraz z przedstawicielami klasy 4c. Uczniów do występu przygotowały pani Bożena Bobula, pani Agnieszka Czaja oraz pani Teresa Ceparska. Dekorację przygotowała pani Izabela Boćko.
        Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły i odśpiewania hymnu. Następnie zaczął się występ. Recytatorzy mówili wiersze, a pieśni patriotyczne odśpiewał dla nas chór, pod opieką pana Remigiusza Cecuły. Na ścianie były wyświetlane slajdy z tekstami piosenek, by publiczność mogła śpiewać razem z chórem.
        Akademia była bardzo uroczysta. Wszyscy byli poważni, ponieważ to święto jest dla nas bardzo ważne. Widownia nagrodziła występujących uczniów gromkimi brawami.

autor: Dominika Jarosz

ZOBACZ ZDJĘCIAIX TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA
"STROFY O OJCZYŹNIE"

8 listopada 2011r.

 

        8 Listopada 2011 r. odbył się IX Powiatowy Turniej Jednego Wiersza „Strofy o Ojczyźnie”. Konkurs organizowało Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a odbył się on w Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku. Brały w nim udział dzieci z przedszkola oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. W Turnieju uczestniczyły także uczennice z naszej szkoły: Marcelina Jankowska (Vc) – recytowała wiersz „Polska” i Julita Dudzik (VIa) – wiersz „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, i jak większość dzieci i młodzieży zajęły I miejsce. Każdy uczestnik dostał pamiątkowy dyplom. Uczennice naszej szkoły za piękne wyrecytowanie wiersza o Ojczyźnie dostały ocenę celującą z języka polskiego. 

autor: Marcelina Jankowska


 

 LISTOPAD – MIESIĄC ZMARŁYCH

 3 listopada 2011r.

         W październiku rozpoczęła się w naszej szkole akcja zbierania zniczy, które były przeznaczone na groby żołnierzy oraz pielęgniarek, lekarzy i księży. Zbiórka poszła bardzo sprawnie – zebrano bardzo dużo zniczy. Uczniowie uczestniczący w zbiórce otrzymali „pozytywne uwagi”.
        Dnia 3 listopada uczniowie zebrali się pod kościołem, skąd pod opieką pani Danuty Dziedzic wyruszyli na cmentarz. Na cmentarzu wszyscy pomodlili się za dusze zmarłych, którzy oddali życie za ojczyznę podczas I i II wojny światowej. Po modlitwie rozpoczęto sprzątanie rozbitych i wypalonych zniczy. Następnie zapalono nowe znicze (ze zbiórki), które ułożono w kształcie krzyża. Po uporządkowaniu cmentarza żołnierskiego, uczniowie poszli pod pomnik ku czci poległych. Po czym odwiedzili nowy cmentarz. Znicze, które zostały były przeznaczone na opuszczone groby.

autor: Karina Doniec, Karina Typrowicz


 

WYCIECZKA NA POŁONINĘ WETLIŃSKĄ

 28 października 2011r.

        W piątek, 28 października, wybrałam się z klasa mojej siostry na wycieczkę. W wycieczce udział wzięło 29 uczniów. Organizatorami były p. Barbara Jankowska i p. Bożena Bobula. Wyjazd spod szkoły – o godzinie 8:00. Podczas podróży p. Bobula opowiadała nam różne ciekawostki o Bieszczadach. W czasie wycieczki zwiedziliśmy cmentarz żołnierski, wspięliśmy się na Połoninę Wetlińską, odwiedziliśmy Chatkę Puchatka, kupiliśmy drobne pamiątki i bawiliśmy się wspólnie.
        Bardzo się cieszyłam, że mogę uczestniczyć w tak wspaniałej wycieczce.

 autor: Patrycja Szramowiat


 

KONKURS NA NAJSYMPATYCZNIEJSZĄ UCZENNICĘ W SZKOLE

 październik 2011r.
 

        Pod koniec października w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najsympatyczniejszą i najbardziej koleżeńską dziewczynę w szkole. Pomysł konkursu został podsunięty przez panią Agnieszkę Brajewską, polonistkę. W dniu głosowania osoby z Samorządu Uczniowskiego chodziły po wszystkich klasach z pudełkiem do głosowania. Głosować mógł każdy. Niektórzy zamiast głosować na dziewczyny głosowali na chłopców. Było bardzo śmiesznie i zabawnie. Wygrała Sandra Pachołek, z klasy VI c. Konkurs ten zostanie na pewno zapamiętany przez wszystkich, a szczególnie przez kandydatki, które chciały zostać najsympatyczniejszą uczennicą naszej szkoły.

 autor: Dominika Beluch, Katarzyna Gawor


 

LEKCJA UMUZYKALNIAJĄCA

 17 października 2011r.
 

        W poniedziałek (17.10.2011r) w naszej szkole odbyła się lekcja umuzykalniająca. Przyjechali do nas goście z Łódzkiego Biura Koncertowego ’’WIRUOOZ’’, którzy zaprezentowali nam muzykę Ameryki Południowej. Byli ubrani w pończa i grali różne dobrze nam znane piosenki. Mieli różne instrumenty muzyczne, np. marakasy, bongosy, conga, cajons. Panowie wybierali uczniów do różnych zabaw: gry na instrumentach, tańczenia do muzyki czy ubierania się w pończo. Była miła, radosna i wesoła atmosfera. Uczniowie byli zadowoleni i rozbawieni.
        Czekamy na następny występ.

  autor: Aleksandra Mądry, Sylwia Sadowska

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 14 października 2011r.

          14 października, w naszej szkole, odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela). Na początku uroczystości przemawiał pan dyrektor Ireneusz Benewiat oraz Pani Burmistrz Barbara Jankiewicz. W akademii brały udział klasy: 6a, 6b i 2a. Do występu przygotowały je pani Agnieszka Brajewska oraz pani Irena Jańczy. Tło muzyczne było zorganizowane przez pana Remigiusza Cecułę, który przygotował chór, składający się z klas czwartych i klasy szóstej. Dekoracje przygotowane były przez panią Izabelę Boćko. Oprócz akademii oglądaliśmy również Mini Żabki w tańcu „Kowbojki” oraz Bieszczadzkie Żabki, które tańczyły taniec pod tytułem „Lunatycy”.
        Uroczystość była zadedykowana pracującym i emerytowanym nauczycielom oraz pracownikom szkoły podstawowej im. Wincentego Pola w Lesku. Publiczność dobrze się bawiła. Na zakończenie wręczono nauczycielom i pracownikom kwiaty i laurki.

 autor: Dominika Jarosz, Karina Doniec, Karina Typrowicz

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

PASOWANIE NA UCZNIA

5 października 2011r.

        5 października 2011r. w naszej szkole odbyło się Pasowanie na Ucznia. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.30. Wszyscy uczniowie pierwszych klas dostali papierowe birety. Rodzice niecierpliwie czekali na rozpoczęcie uroczystości. Na początku wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano Hymn Polski, a później głos zabrała p. Ewa Podhorodecka (wychowawca klasy Ia). Mówiła o nauce pierwszaków. Później p. wicedyrektor – Ewa Ramżyńska życzyła wszystkim pierwszakom samych sukcesów w szkole. Pan dyrektor mówił o tym, żeby pierwszoklasiści nie bali się szkoły i życzył im samych miłych chwil. Następnie każda klasa powiedziała krótki wierszyk, a wybrane dzieci przedstawiły scenki z życia szkoły. Pani Podhorodecka zadawała pytania, które były testem. Rodzice na dobre odpowiedzi oklaskiwali uczniów. Do ślubowania przy sztandarze podeszło kilkoro dzieci. Reszta pierwszaków uroczyście przyrzekała stojąc na miejscu. Pani Ramżyńska powiedziała, że uczniowie są gotowe do pasowania i razem z dyrektorem wielkimi ołówkami pasowali dzieci. Podczas uroczystości wyjątkowe ślubowanie złożyli również rodzice pierwszoklasistów. Po części oficjalnej wszyscy udali się na poczęstunek.
        Pasowanie na ucznia na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci, rodziców i nauczycieli.

 autor: Marcelina Jankowska

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

 28 września 2011r.

         28 września odbyło się spotkanie uczniów ze strażakiem. Naszym opiekunem była pani Izabela Boćko. Pan strażak przyszedł na lekcje techniki i mówił jak zachowywać się w czasie pożaru. Opowiadał nam o tym, jak szybko rozprzestrzenia się ogień i pokazał nam film na ten temat. Mówił nam również o rodzajach gaśnic w różnych pomieszczeniach i nauczył nas jak obsługiwać gaśnicę. Nasz gość powiedział nam jak ciężka jest praca strażaka i jakie sprzęty potrzebne są do wykonywania jej. Wspominał nam o tym, że czasami ludzie dzwonią do straży pożarnej dla zabawy i przez to istnieje niebezpieczeństwo dla innych ludzi, którzy są w prawdziwej potrzebie.

 autor: Maria Franczyk, Emilia Witlińska


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

23 września 2011r.

         W piątek, 23.09.2011r., w naszej szkole odbyła się akcja Sprzątania Świata. W tym roku akcja odbywała się pod hasłem „Las to życie, chrońmy je!”. Uczniowie zebrali się przed szkołą, gdzie dostali potrzebne przybory: rękawiczki i worki na śmieci. Wszyscy, wraz z wychowawcami, udali się porządkować teren koło bloków, sklepów i szkoły. Uczniowie nazbierali dużo worków śmieci. Sprzątanie świata było udanym wydarzeniem.

 autor: Sylwia Sadowska, Aleksandra Czurczak


 

Z WIZYTĄ W PIEKARNI

22 września 2011r.

         22 września klasy III wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce do piekarni Państwa Szelców w Lesku. Uczniowie mieli okazję obserwować piekarzy i cukierników przy pracy, a także poznać proces wyrobu chleba. Ponadto mieli możliwość wykonania swojego wypieku z ciasta. Zaangażowanie dzieci zostało nagrodzone słodkim poczęstunkiem. Wszyscy na długo zapamiętają pobyt w piekarni.

autor: Alicja Łach

ZOBACZ ZDJĘCIA


 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

13,14 września 2011r.

         W tym roku wybory do Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Lesku odbyły się 13 i 14 września. Towarzyszyła im kampania wyborcza. Większość kandydatów zrobiła plakaty zachęcające do głosowania na nich. Komisja skrutacyjna chodziła od klasy do klasy i zbierała karteczki z imieniem i nazwiskiem wybranego kandydata, które wyborcy wrzucali do przygotowanej urny. Po podliczeniu głosów wydano następujący werdykt: najwiecej głosów otrzymał Miłosz Marciniak z klasy VIb i został zastępcą przewodniczącego; na drugim miejscu uplasowała się Sandra Pachołek z klasy VIc, która również została zastępcą przewodniczącego; trzecie miejce zająć Jakub Pączek z klasy Vb.
        Przewodniczącą szkoły, wybraną w wyborach pod koniec ubiegłego roku, jest Martyna Karolinczak.
        Samorządem Uczniowskim opiekują się: p. Renata Pawlik, p. Danuta Dziedzic i p. Ewelina Kunach.

autor: Krzysztof Jaworski


 

WITAJ SZKOŁO!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

1 września 2011r.

         Pierwszy września, dzień, w którym rozpoczęło się na nowo życie w szkole. Dzień ten rozpoczął się Mszą Świętą. Następnie odbyła się uroczysta akademia, na której odwiedziła nas pani Barbara Jankiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Lesko. Uczniowie poznali nowego dyrektora naszej szkoły, pana Ireneusza Benewiata, który kolejno przedstawił wszystkich nauczycieli, rozpoczynając od nowego wicedyrektora, którym została pani Ewa Ramżyńska. Później uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do klas, gdzie poznali nowy plan lekcji, a pierwszaki swoich wychowawców. Nasza szkoła zyskała nowych członków kadry nauczycielskiej: s. Małgorzatę Sowę, bibliotekarkę - panią Teresę Ceparską, polonistkę - panią Annę Skowrońską, ks. Pawła Bara oraz informatyka - pana Andrzeja Benewiata.
        Wszyscy uczniowie z wielką chęcią oraz nowymi ambicjami powrócili do szkoły.

autor: Dominika Beluch, Dominika Jarosz, Katarzyna Gawor

 


Zespół Redakcyjny w roku szkolnym 2011/2012 tworzą:

Marcelina Jankowska (kl. V c)
Aleksandra Czurczak (kl V c)
Aleksandra Mądry (kl. V c)
Sylwia Sadowska (kl. V c)
Patrycja Szramowiat (kl. V c)
Roksana Szramowiat (IV b)
Mariola Bąk (IV b)
Maria Franczyk (IV b)
Dominika Jarosz (kl. VI a)
Dominika Beluch (kl. VI a)
Patryk Janas (kl. VI a)
oraz
Anna Nosek (kl. VI a)

opiekun : p. Anna Skowrońska


 

Od września 2011 roku
w Szkole Podstawowej w Lesku działa
Szkolne Koło Dziennikarskie

Zajęcia te mają na celu:

 

  • rozbudzanie zainteresowań, wyobraźni, wrażliwości estetycznej i moralnej oraz indywidualnych zdolności twórczych uczniów;
  • pobudzanie postaw kreatywnych uczniów oraz aktywności intelektualnej;
  • doskonalenie kompetencji komunikacyjnych – mówienia, czytania, pisania, odbioru i przekazu różnorodnych tekstów kultury;
  • umacnianie wiary we własne siły i zdolność osiągnięcia sukcesu;
  • zapoznanie z pracą dziennikarza i zasadami obowiązującymi w tym zawodzie;
  • bogacenie słownictwa związanego z działalnością dziennikarską;
  • kształcenie umiejętności świadomego korzystania z różnych źródeł informacji (encyklopedie, słowniki, prasa, radio, telewizja);
  • doskonalenie umiejętności poprawnego posługiwania się językiem pod względem ortograficznym, stylistycznym i gramatycznym;
  • rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi formami wypowiedzi pisemnych (tworzenie różnorodnych komunikatów będących rejestracją wydarzeń szkolnych);
  • redagowanie haseł reklamowych;
  • doskonalenie umiejętności pożytecznego wykorzystania Internetu;
  • kształcenie umiejętności korzystania z komputera (edytor tekstu Microsoft Word, program graficznego Paint, program Microsoft PowerPoint);
  • nabywanie umiejętności organizowania sobie pracy i współdziałania w grupie.

W ramach Szkolnego Koła Dziennikarskiego uczniowie doskonalą swoje dziennikarskie umiejętności, m.in. pisząc sprawozdania i notatki z życia szkoły, tworząc opowiadania i wiersze, przeprowadzając wywiady oraz recenzując ulubione filmy i książki.


Na szkolnej stronie internetowej naszej Gazetki zamieszczane będą rozmaite wypowiedzi pisemne tworzone przez powyższy Zespół Redakcyjny podczas zajęć Koła Dziennikarskiego, a także przez innych chętnych uczniów naszej szkoły, pragnących publikować na łamach Gazetki Szkolnej.

Zapraszamy do odwiedzania strony Gazetki Szkolnej i czytania naszych tekstów.